1,3 milyar liralık İyidere Lojistik Limanı inşaatı ihalesini Cengiz İnşaat aldı

by Haber Fora

Rize’ye yapılacak, maliyeti yaklaşık 1 milyar 719 milyon lira olarak öngörülen İyidere Lojistik Limanı inşaatı ihalesini 1 milyar 370 milyon liraya Cengiz İnşaat aldı.

Yaklaşık maliyeti 1 milyar 719 milyon lira olarak hesaplanan işin ihalesi, 16 Temmuz’da, kanunun esas olarak öngördüğü rekabetçi “açık” usul yerine, tartışmalara neden olan “21b” usulüyle gerçekleştirildi. Duyuru ilanı verilmeden, özel olarak davet edilen şirketlerle yapılan ihalenin sonuç ilanı 1 Eylül’de yayınlandı.

Sözcü’den Yusuf Demir’in , İhale, 1 milyar 370 milyon liraya Cengiz İnşaat ile Yapı ve Yapı İnşaat İş Ortaklığı’na verildi. Sözleşmede, projenin 28 Ağustos 2020 – 11 Aralık 2023 tarihleri arasında 1.200 günde tamamlanması öngörüldü.

2 günde 2 ihale

Cengiz İnşaat, 16 Temmuz’da yapılan Rize İyidere Lojistik  Limanı ihalesinden 2 gün önce 14 Temmuz’da Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bu yıl düzenlediği en büyük ihalelerden biri olan 953 milyon liralık Trabzon-Aşkale Yolu Zigana İkmal İnşaatı” ihalesini de kazanmıştı.

Deniz doldurulacak

Rize İyidere Lojistik Limanı, konteyner, genel kargo, kuru yük ve ro-ro gemilerine hizmet vermek üzere planlandı. Liman terminal sahası, deniz doldurularak oluşturulacak.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap