11 büyükşehir belediye başkanından ortak açıklama: Türkiye’de merkezi idareyi güçlendirecek adımlar atılıyor

by Haber Fora

Cumhuriyet Halk Partili (CHP) 11 büyükşehir belediye başkanı, düzenlenen video konferans toplantısında bir araya geldi.

Toplantıya, Ekrem İmamoğlu (İstanbul), Mansur Yavaş (Ankara), Tunç Soyer (İzmir), Zeydan Karalar (Adana), Yılmaz Büyükerşen (Eskişehir), Özlem Çerçioğlu (Aydın), Osman Gürün (Muğla), Vahap Seçer (Mersin), Kadir Albayrak (Tekirdağ) ve Lütfü Savaş (Hatay), 109 günlük koronavirüs tedavisi sonrası sağlığına kavuşan  Muhittin Böcek de (Antalya) katıldı.

Toplantıda, Kovid-19 salgını, iklim değişikliğinden kaynaklı kuraklık ve Yerel Yönetimler Reformu kaynaklı sorunlar masaya yatırıldı.

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından 11 büyükşehir belediye başkanının imzasıyla ortak bir açıklama yayımlandı.
 

Kovid-19 salgını sürecinde geliştirilen çalışma modeli ve sosyal yardımlaşma uygulamalarıyla milyonlarca vatandaşa destek olunduğunun hatırlatıldığı açıklamada “Kamunun asli kurumlarının başında gelen belediyeler olarak, tüm imkânlarımızla devletimizin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. İnsanlarımızı virüs belasından kurtaracak aşılamalar için kurulacak noktalar konusunda, devletimize her türlü lojistik desteği vermeye hazırız” denildi.

“Kuraklık ve su konusunda güçbirliği yapacağız”

Küresel ısınmadan kaynaklı iklim değişikliğine de vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Oldu-bittilerle süreç yönetmeye çalışıyorlar”

Dünya ölçeğinde yerel yönetimlerin gündelik yaşamdaki ağırlığının arttığı fakat Türkiye’de tersi bir süreç yaşandığının vurgulandığı açıklamada, merkezi idareyi güçlendirecek adımların atıldığı savunuldu.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“2021 dayanışma yılı olacak”

2020 yılında belediyeler olarak vatandaşa destek verildiği ve bunun 2021 yılında da devam edeceğinin vurgulandığı açıklamada şöyle devam edildi:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap