12 yaşındaki görme engelli ve otizmli Azra, piyanoda “Fikrimin İnce Gülü” ile genç yetenekler arasında yarışıyor

by Haber Fora

Görme engelli ve otizmli Rabia Azra Erdur, ailesiyle birlikte İstanbul Pendik’te yaşıyor.

Skolyoz rahatsızlığı da baş gösteren 12 yaşındaki Azra, çevresindekilerle iletişim kurmakta ve başkalarının yardımı olmadan yürümekte zorlanıyor.

Ancak o, hayata tutunmanın ve kendisini ifade edebilmenin yolunu notalarda bulmuş. 

10 aydır piyano dersi alan özel öğretim öğrencisi Azra Erdur, şimdilerde ise hem çalıp hem söyleme aşamasına geçmiş durumda.

Yıldırım Beyazıt Ortaokulu Öğrencisi Rabia Azra Erdur, online olarak düzenlenen ve pek çok kategorinin yer aldığı Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması’nda “özel kategori” alanındaki 22 adaydan biri.

Erdur’un özel eğitim öğretmeni Uğur Çamoğlu ve piyano öğretmeni Sevilay Yüksel, Erdur’un yarışmada kendisi gibi özel çocuklarla yarışması nedeniyle oldukça heyecanlı.

Görüşlerini almak için ulaştığımız Çamoğlu ve Yüksel, öğrencileri Azra’nın Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması’nda yarışıyor olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Ocak ayı sonundan bu yana Azra Erdur’un müzik öğretmenliğini yapan Sevilay Yüksel, bu tarz yarışmaların özellikle özel öğrenciler açısından önemine dikkati çekerek şöyle konuştu:

Azra’nın müzikle buluşmasını sağlayan özel eğitim öğretmeni Uğur Çamoğlu ise şu sözleri söyledi:

Azra’nın özel kategoride yarıştığı yarışmanın son başvuru tarihi 30 Aralık.

Yarışma sonucu ise 18 Ocak 2021’de açıklanacak.

 

İstanbul’daki Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulu’nda 4 yıl eğitim aldıktan sonra geçen yıl Pendik’teki Yıldırım Beyazıt Ortaokulu’na başlayan Azra Erdur, 8 yıldan beri de Türkiye Beyazay Derneği’nin okulunda özel eğitim görüyor.

Anne Fatma Erdur, kızı Azra’nın müzik yeteneğinin keşfedilişine ilişkin Haber Fora’ye şöyle konuşmuştu:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap