14 yaşında Anzak törenlerine saldırı planlamıştı: Britanya’nın en genç teröristi serbest bırakılacak

by Haber Fora

Avustralya’daki polis memurlarını öldürme planını hazırlayan Britanya’nın en genç teröristinin hapishaneden serbest bırakılabileceği hükmüne varıldı.

Yalnızca RXG olarak tanımlanabilen hükümlü, bir cihatçıya 2015’teki Anzak Günü geçit törenine saldırı düzenlemesi için talimat verdiği şifreli mesajlar gönderirken 14 yaşındaydı.

Çocuk yurtdışında terörizmi kışkırttığını kabul ettikten sonra aynı yıl ekim ayında Manchester Kraliyet Mahkemesi’nde müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Fakat hapse girmeden önce Lancashire’daki Blackburn’de yaşayan ve şimdi 20 yaşında olan RXG’nin, 5 yıllık asgari infaz süresinin bitmesinin ardından serbest bırakılması bekleniyor.

Şartlı Tahliye Kurulu, kararın ayrıntılarını içeren bir belgede şunları ifade etti:

Genç henüz 14 yaşındayken “organizatör ve danışmanlık” rolünü üstlenmiş ve savaşlarda hayatını kaybeden Avustralyalıların ve Yeni Zelandalıların her sene 25 Nisan’da anıldığı törenlerde polis memurlarını kafalarını keserek ya da otomobille öldürmeyi önermişti. O sene, Birinci Dünya Savaşı sırasında Gelibolu’da yaşanan muharebenin yüzüncü yıldönümüydü.

2015 martındaki bir duruşmada RXG ile Sevdet Besim’in birbirlerine toplamda 3 binden fazla şifreli mesaj attıkları ve RXG’nin Besim’i vahşi saldırıyı gerçekleştirmeye teşvik ettiği kaydedildi.

Plan Avustralya polisi tarafından engellendi. O sırada 18 yaşında olan Besim, terörle ilgili suçlamayı kabul etti ve 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıç Michael Croucher, 2016’da yaptığı hüküm açıklamasında şöyle demişti:

Çevrimiçi ortamda İslamcı propagandayla radikalleşen RXG’ye, kimliğinin açıklanmasının “ciddi zarara” neden olabileceği kararından sonra, 2019’da bir hakim tarafından ömür boyu anonim kalma hakkı verilmişti.

Britanya devleti bu kararı hüküm giymiş suçlular için nadiren veriyor. Son yıllardaki diğer önemli örnekler arasında bebek Jamie Bulger’ın katilleri Jon Venables ve Robert Thompson yer alıyor ki her ikisine de yeni kimlikler verilmişti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/uk/crime

Haber Fora için çeviren: Noyan Öztürk

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap