18 yaş altını da BES’e dahil edecek düzenleme geliyor

by Haber Fora

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, yapılacak yeni düzenlemeleri değerlendirdi.

Türkiye Sigorta Birliği’nin, düzenlediği Dağıtım Kanalları Paneli’nde konuşan Gürsoy, sektörün uzun süredir beklediği 18 yaş altının BES’e katılmasının gündemlerinde olduğunu söyledi.

Güvence paketi geliyor

Türker Gürsoy, hayat, sağlık, eğitim sigortaları gibi ürünlerle ve diğer tasarruf ürünleri ile BES’i entegre ederek, daha zengin bir güvence paketine dönüştürme projeleri olduğunu belirterek, “Emekliliğe yönelik taahhütte bulunan vakıf ve sandıkların BES’e aktarımının tekrar imkan dahiline alınma konusu var. Bu da yakında kanun düzeyinde düzenlenerek, vakıf ve sandıklar yeniden bu imkana kavuşturulacak” dedi.

Gürsoy, kanun düzeyinde çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, “Bunlardan en önemlisi, geçtiğimiz aylarda Anayasa Mahkemesi’nin trafik sigortasında yaptığı iptal sonrası oluşan duruma yönelik. Bununla ilgili hızlıca bir kanun düzenlemesi içindeyiz, son aşamadayız” şeklinde konuştu.

Amaç piyasa disiplinini sağlamak

Türker Gürsoy, SEDDK olarak bugüne kadar attıkları adımlardan da bahsederek, şu açıklamaları yaptı:

“Katılım sigortacılığına girene teşvik edeceğiz”

SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, katılım sigortacılığı ile ilgili önemli düzenlemeler yaptıklarını da vurgulayarak, “Katılım sigortacılığı, büyümesinde fayda gördüğümüz, tüm tarafların üzerinde uzlaştığı bir alan. Burada yenilikçi bir yaklaşım ortaya koyduk. Bugüne kadar süre gelen modellerin ötesinde esnek, sürdürülebilir model kurguladık; bir Türkiye modeli ortaya koyduk. Bu alana girmek isteyen şirketlerimizi davet etmek istiyorum. Burada öncü olacak şirketlerimizi her yönden teşvik edeceğimizi de ifade etmek isterim” dedi.

25 milyon kişiye bireysel emeklilik yolu açılıyor

Yeni hazırlanan Bireysel EmeklilikYönetmelik Taslağı, 18 yaş altındakiler için bireysel emeklilik hesabı açılabilmesini öngörüyor. Türkiye’de 18 yaş altı nüfus ise yaklaşık 25 milyon.

18 yaş altındakiler için bireysel emeklilik hesabı açılabilmesinin önünüaçması beklenen yeni Bireysel Emeklilik YönetmelikTaslağı sayesinde yüksek oranlarda katkı payı ödemek isteyen ancak en fazla brüt asgari ücret üzerinden devlet katkısı alabilenler, aile üyeleri için ayrı hesap açarak devlet katkısından daha fazla faydalanabilecekler.

 

Hürriyet, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap