2020 yılında Avrupa havacılık sektörünün yeni güçleri, Türkiye ve Rusya oldu

by Haber Fora

Havacılık sektörüyle ilgili yapılan bir araştırmaya göre, 2020 yılında Türkiye ve Rusya, Avrupa’da sektörün en büyük iki gücü oldu.

The Independent gazetesinde yer alan Simon Calder imzalı haberde, geçen yılın nisan ve aralık ayları arasında 400’den fazla havaalanındaki yolcu istatistikleriyle bir araştırma yapıldı.

Araştırma sonuçlarının yer aldığı haberde, “Avrupa havacılık sektöründe uzun yıllar boyunca üç şey kesindi. En çok uçuşa İngiltere sahipti, Londra en iyi bağlantılara sahip kentti ve Heathrow da yolcu sayısı açısından en işlek havalimanıydı” ifadeleri kullanıldı.

Havacılık alanında yayın yapan Anker Report’un Editörü Ralph Anker’ın yaptığı araştırmanın sonucuna göre, koronavirüs salgını bu durumu bozmuş gibi göründüğü belirtildi.

Anker, 2020 yılının Nisan ve Aralık ayları arasında 400’den fazla havaalanındaki yolcu istatistikleriyle yaptığı ve bunu 2019’daki aynı dönemle karşılaştırdığı araştırmasında, Avrupa’da iki büyük havacılık gücü olduğu sonucuna vardı. Buna göre de Türkiye bariz şekilde liderken arkasından da Rusya geliyor.

“Trafik yoğunluğunu kaybetsede İstanbul havalimanı açık ara önde”

İstanbul’un yeni havalimanı trafik yoğunluğunun yüzde 69’unu kaybetse de rakiplerinin yine de açık ara önünde olduğu, arkasından da Sabiha Gökçen Havalimanı’nın geldiği belirtildi. 

Avrupa’daki tüm havalimanları içinde üçüncü sırada Antalya Havalimanı yer alıyor.

Sonraki üç sırayı Moskova üçlüsü Sheremetyevo, Domodedovo ve Vnukovo Havalimanları paylaşıyor.

Londra Heathrow yedinci sırada, arkasından da Paris ve Amsterdam geliyor. Frankfurt 12., Madrid 14. ve Atina 15. sırada yer alıyor.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap