2020’de Bloomberght.com’da en çok okunan haberler

by Haber Fora
2020'de Bloomberght.com'da en çok okunan haberler

1) Türkiye Karadeniz’de enerji kaynağı keşfetti

İki yetkili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “19 Ağustos’ta kamuoyu ile yeni bir müjdeli haberi paylaşacaklarını” belirtmesinin ardından Bloomberg News’a konuşmuştu. Erdoğan aynı zamanda Doğu Akdeniz’de arama, tarama çalışmalarının devam edeceğini söylemişti. Cumhurbaşkanlığı ise konuya ilişkin yorum yapmamıştı.

2) Pandemiyle birlikte gelen ilk sokağa çıkma yasakları

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamayla birlikte 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta il sınırları içerisinde sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

3) TL değişen ekonomi yönetimiyle birlikte yükseldi

Dolar/TL kuru Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda yaşanan başkanlık değişimi, ABD’de Biden’ın yarışı önde tamamlaması ve Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın istifa haberleri sonrasında yeni haftaya sert düşüşle başlamıştı.

4) Seçim günü ABD’de neler oldu?

ABD Başkanlık seçimindeki ilk sonuçlar, eyalet eyalet oy dağılımı ve ABD kamuoyundan gelen ilk tepkiler nelerdi?

5) Berat Albayrak istifa etti

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Instagram üzerinden yaptığı bir paylaşım ile görevinden istifa etti.

Bir önceki Cuma günü de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal atandıktan 16 ay sonra görevinden alınarak, yerine eski maliye bakanı ve son olarak Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı yapan Naci Ağbal getirilmişti.

6) En iyi dolar/TL tahmincisi kurum TL pozisyonunu güncelledi

Bloomberg’in araştırmasına göre yılın üçüncü çeyreğinde dolar/TL’ye ilişkin en isabetli tahminleri yapan kurum olan Citi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomide yeni dönem açıklamaları sonrasında TL pozisyonunu pozitif yönde güncellemişti.

7) Mevduatta faiz yüzde 18’e yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Kasım ayında politika faizini yüzde 15’e çıkarmasının ardından yüzde 15 seviyelerinden yüzde 16-16.5’lara kadar yükselen mevduat faizlerinde artış devam etmişti.

Bloomberg HT’ye konuşan üç üst düzey bankacı, 14 Aralık Pazartesi günü itibarıyla mevduatta yüzde 18 seviyelerine gelindiğini söylemiş, böylece mevduat faizlerinde son bir ayda 3 puanlık bir artış yaşanmıştı.

8) JPMorgan’dan “dolar sat, TL al” tavsiyesi

JPMorgan’ın küresel döviz stratejisi raporunda teknik analize dayalı “dolar sat TL al” tavsiyesi yer almıştı. Raporda, yayımlandığı tarih itibariyle kurda “Son iki haftadır açık bir şekilde yukarı yönlü ivme kaybı gözlemlendiği” belirtilmişti.

9) altında yıl sonu beklentileri tersine döndü

Altın fiyatlarında zirvenin görüldüğü Ağustos ve sonrasında Eylül ayında yılsonu ons altın fiyat beklentileri 2.000-3.000 dolar aralığında yer alırken, olumlu aşı gelişmeleriyle birlikte bu beklentiler 2.000 doların altına gerilemişti.

10) Petrol fiyatları ilk kez sıfır seviyesinin altına düştü

Petrol vadeli kontratları, koronavirüs nedeniyle çöken talepten dolayı ilk kez sıfır seviyesinin altına inmişti.

11) Dolar/TL’de yükseliş yüzde 3’ü aştı

Yeni Başkan Naci Ağbal’ın başkanlık ettiği ilk politika toplantısında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Kasım ayında faiz artırmasının ardından dolar/TL kuru takip eden haftaya yükselişle başlamış, kurdaki yükseliş Pazartesi günü akşam saatlerinde yüzde 3’ün üzerini görmüştü.

12) SocGen’den reform açıklamaları sonrası Türk Lirası tavsiyesi

Societe Generale, TCMB ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda gerçekleştirilen atamalar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen son mesajların ardından Dolar/TL ve Euro/TL ’de kısa spot pozisyon tavsiye etmişti.

13) Benim için de sürpriz oldu!

Türkiye’nin yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan olmuş, Bakan Elvan karara ilişkin TBMM’de muhabirlerin sorularına karşılık olarak “Benim için de sürpriz oldu” ifadelerini kullanmıştı.

14) Otomotivde ÖTV artışları

Cumhurbaşkanı kararnamesiyle orta ve üst sınıf otomobillere yüksek oranlarda ÖTV zamları yapılırken, alt sınıftaki modelleri kapsayan otomobillere ise daha az oranlarda artış yapılmıştı.

15) TCMB’den faiz artışı ve sadeleşme birlikte geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıklamış, buna göre politika faizini piyasa beklentileriyle paralel olarak 475 baz puan artışla yüzde 15’e çıkarmıştı. Karar metninde tüm fonlamanın haftalık repo üzerinden yapılacağı da ifade edilmişti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap