2021 seçim yılı olur mu? Araştırma şirketi yöneticileri yanıtladı

by Haber Fora

Türkiye’de hiç soğumayan siyasetin 2020’deki gündeminde erken seçim tartışması vardı.

Muhalefet, iktidarı sandığa davet ederken, iktidar temsilcileri birbiri ardında seçimlerin normal tarihi olan 2023’te yapılacağına işaret etti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile yaşanan Pastör Brunson kriziyle birlikte yükselmesi önlenemeyen döviz ve ekonomideki kötü gidişat, koronavirüs pandemisiyle birlikte her kesimden insanı etkiledi, dar gelirlilerin yaşam şartlarını daha da zorlaştırdı.

Ekonomideki bu durum, Mart 2019’daki yerel seçimlerde etkisini de gösterdi ve İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin ve Adana gibi büyükşehirleri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kazandı.

Yerel seçimlerden bugüne kadar iyileşmeyen ekonomik koşullar, koronavirüs pandemisiyle birlikte daha da kötüleşince, muhalefet sık sık erken seçim çağrısı yapıyor. Ancak iktidar, muhalefetin meydan okumasını görmezden geliyor. 

Seçim tartışmalarının ve dönemlerinin vazgeçilmezi ise kamuoyu araştırma şirketlerinin yaptığı saha çalışmalarında elde ettiği sonuçlar… 

Optimar Araştırma’nın sahibi Hilmi Daşdemir ve Avrasya Araştırma’nın sahibi Kemal Özkiraz, muhalefetin erken seçim çağrısını ve iktidarın tutumunu değerlendirdi.

Daşdemir 2023’te, Özkiraz 2022’de seçim bekliyor

İki araştırmacı da 2021 yılında seçim beklemiyor.

Hilmi Daşdemir, seçimlerin 2023’te yapılacağını ifade ederken, Kemal Özkiraz’a göre seçimlerin yapılacağı tarih 2022.

Daşdemir: 2014 ve 2018’in aksine, ilk turda biteceğini söyleyemiyorum

Daşdemir’e göre, halk sandık başına gittiğinde tercihi yine Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yana olacak ancak 2014 ve 2018’deki seçimlere göre farklı bir öngörüsü var:

Özkiraz: Muhalefet çatı adayla seçime katılırsa ilk turda kazanır

Özkiraz ise 2022’de yapılmasını beklediği seçimlerin ilk turda bitebileceğini şu sözlerle dile getirdi:

Daşdemir: Muhalefetin en güçlü adayı Mansur Yavaş 

Daşdemir, yaptıkları araştırmalardan elde ettikleri sonuçlara göre Erdoğan’ın karşısındaki en güçlü adayın Mansur Yavaş olduğunu söyledi ve araştırmasından şu notları paylaştı:

Özkiraz: İmamoğlu çatı aday olursa ilk turda kazanır, iktidar karşısında Yavaş’ı görmek isteyecektir

Muhalefetin çatı aday belirleyerek seçimlere katılması halinde seçimi ilk turda kazanacağını ifade eden Özkiraz, ilk turda seçimi kazanacak ismin Ekrem İmamoğlu olduğunu ifade etti.

Özkiraz, iktidarın rakip olarak İmamoğlu yerine Mansur Yavaş’ı karşısında görmeyi tercih edebileceğini ise şu sözlerle anlattı:

“Parlamenter sisteme dönülebilir, şu andaki iktidar temsilcilerini yargılanmaktan korur”

Özkiraz, değerlendirmesini iktidarın parlamenter sisteme dönüş için adım atabileceğine yönelik iddiasını dile getirerek sözlerini şöyle tamamladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap