2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri için geri sayım başladı… Belgin: Taylan çok önemli çünkü çok kritik mevkide oynuyor, Uğurcan ve Altay bize umut veriyor

by Haber Fora

Dünya futbolunun milli takımlar düzeyindeki en prestijli organizasyonu ve 2022’de Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası için eleme turlarında geri sayım başladı.

UEFA üyesi 55 ülkenin milli takımları, Katar’ın ev sahipliği yapacağı turnuvaya katılacak 13 takım arasına girebilmek için mücadele edecek.

Türkiye A Milli Futbol Takımı, G Grubu’nda Cebelitarık, Letonya, Karadağ, Hollanda ve Norveç ile 22. kez düzenlenecek organizasyona katılmak için mücadele edecek.

Toplam 10 ayrı grupta yer alan ekipler, iç ve dış sahada olmak üzere birbirleriyle iki kez karşılaşacak.

Gruplarını lider tamamlayan 10 takım, doğrudan 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanacak. 

 

Grup ikincisi 10 takım ile UEFA Uluslar Ligi’nden gelecek iki ekip ise play-off maçlarına çıkarak Dünya Kupası katılma hakkı için mücadele edecek.

A Milli Futbol Takımı’nın 2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri’nde Hollanda, Norveç ve Letonya’yla oynayacağı karşılaşmaların aday kadrosu da teknik direktör Şenol Güneş tarafından belirlendi.

Ay-yıldızlıların 24 Mart’ta Hollanda, 27 Mart’ta Norveç ve 30 Mart’ta Letonya ile oynayacağı karşılaşmalar için aday kadroda yer alan oyuncular şöyle:

EURO 2020 sonrası Uluslar Ligi moralleri bozdu

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) elemelerine Şenol Güneş yönetiminde başlayan ay-yıldızlılar, Fransa ve İzlanda ile mücadele ettiği H Grubu’nda oynadığı 10 maçta 7 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet alarak ikinci oldu ve finallere katılmaya hak kazanmıştı.

Grubunda oynadığı maçlarda sadece İzlanda’ya yenilen A Milli Takım, oynadığı futbol ve sahadaki mücadelesiyle “Altın jenerasyon”un yakalandığını ve gelecek için umut veren bir serüvene başladığının sinyallerini vermişti. 

 

Son olarak UEFA Uluslar B Ligi’nde Macaristan, Sırbistan, Rusya ile mücadele eden ve grup liderliği parolasıyla yola çıkan Türkiye, oynadığı 6 maçta 3 beraberlik, 2 mağlubiyet ve 1 galibiyet alarak beklentilerin altında kaldı.

Alınan bu sonuçların ardından 3. Grup’ta son sırada yer alan Şenol Güneş’in öğrencileri, C Ligi’ne geriledi.

Uluslar Ligi’ndeki başarısız sonuçların ardından Türkiye A Milli Futbol Takımı, haziran ayında başlayacak EURO 2020 finalleri öncesindeki en son sınavlarını ise Hollanda, Norveç ve Letonya karşısında verecek.

Spor yazarı Kemal Belgin, Türkiye’nin 2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri’ndeki şansını ve milli takımdaki son durumu ‘ye yorumladı.

Kemal Belgin: Taylan çok önemli çünkü çok kritik mevkide oynuyor, Uğurcan ve Altay bize umut veriyor

EURO 2020 finallerine kalmayı garantilemesinin ardından UEFA Uluslar Ligi’nde alınan başarısız sonuçların ele alınması gerektiğini vurgulayan Belgin, “O konuya tersinden bakmakta yarar var. Süper Lig’de 16 yabancı futbolcu kuralından yola çıkarak, ihracatınız da çok çok sınırlıysa sizin milli takımınızın büyük başarılar elde etmesi ancak tesadüflere ve mucizelere bağlı olur. Meseleye buradan bakacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Bir dönem Galatasaray’ın 11 yabancıyla sahaya çıktığını ve Süper Lig’de yer alan takımların neredeyse büyük çoğunluğunun benzer davranışlar sergidilediğini söyleyen Belgin, şu eleştiriyi getirdi:

Hollanda, Danimarka gibi yurtdışında oynayan, ihraç ettiğiniz 25 oyuncunuz olsa o zaman bu mantığınızı çalıştırabilirsiniz” diyen Belgin, bir dönem Türkiye Milli Takımı’nı çalıştıran Piontek ile yaşadığı anıyı şöyle aktardı:

 

“Fatih Terim, Taylan adında bir oyuncu icat etti, Allah razı olsun”

EURO 2020 finalleri öncesi oynanacak 2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri’nde açıklanan aday kadroyla ilgili görüşlerini de aktaran Belgin, şu değerlendirmeyi yaptı:

Türkiye Milli Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş ile eskiye dayanan bir hukuku olduğunu ve dönem dönem fikir alışverişinde de bulunduklarını söyleyen Belgin, ay-yıldızlı ekibin aday kadrosuna davet edilen isimlerin çokluğuna tepki göstererek, sözlerini şöyle noktaladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap