25 Aralık’ta ilk aşılar yapılacak, günde 450 bin kişi aşılanacak

by Haber Fora

Koronavirüs salgınında ölü vaka sayılarında dikkat çekici artış yaşanan Türkiye’de aşı takvimi netleşmeye başlıyor.

25 Aralık’ta başlaması planlanan aşılama çalışması kapsamında günde 450 bin kişinin aşılanması hedefleniyor.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre, Çin’le yapılan anlaşma gereğince Türkiye’nin aldığı 10 milyon aşının, çift doz olarak ilk 5 milyon kişiye yapılmasıyla ilgili altyapı çalışmaları sürüyor.

Büyük bölümü tamamlanan çalışmalarda, önceliklerin belirlenmesinin yanı sıra, il ve ilçelere göre aşı haritası hazırlanıyor.

Sağlık Bakanlığı, aşının nasıl taşınacağı, lojistiği, ilçelere kadar nasıl dağıtılacağı konusunda hazırlıkları tamamlamak üzere.

Evde aşılanacaklar

Aşılama çalışmalarında filyasyon ekibinde yer alan sağlıkçılar ve aile hekimleri de görevlendirilebilecek. Ekipler kronik hastalar ve aşı merkezlerine gidemeyecek durumda olanların aşılarını evlerinde yapacak.

Diğer aşılardaki takip sistemi, koronavirüs aşısı için de geçerli olacak. Veri tabanı oluşturulacak. Aşılanan kişilerin takibi bu veri tabanı ile yapılacak.

Bakanlık ayrıca, tüm sağlık kuruluşlarına yazı göndererek, aşı yapılacak personel listesi oluşturmalarını istedi. Bu kişiler daha önce hastalığı geçirmemiş kişilerden seçilecek.

Aşının hazırlanması, 10-13 günlük bir süre gerektiriyor.

Aşıların uygulanma aşamasına gelmesi 25 Aralık’ı bulabilecek. Ardından diğer bağlantılar ve yeni alımlar gündeme gelecek.

Aşıların taşınmasında soğuk hava zinciri kullanılacak.

1403 soğuk zincir ve 15 soğuk hava deposu bulunduğu, gerekirse bu sayının arttırılabileceği belirtildi.

İki doz yapılacak

Daha önceki tecrübelere dayanarak, günde 300-450 bin arasında aşılama yapılabildiği bilgisi paylaşıldı.

2 ile 8 derecede korunabilen aşının ikinci dozu 60 yaş üstüne 21 veya 30 gün arayla, daha gençlere ise 14 gün arayla yapılacak.

2’nci dozdan sonra antikor oranının yüzde 50’nin üzerine çıktığı, Çin aşısı yaptıranların yüzde 92’sinde de antikor oluştuğu belirtiliyor. Aşının koruma süresi 6-8 ay arasında olacak.

Hürriyet

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap