25 kişinin yaşamını yitirdiği Çorlu tren faciasında 6. duruşma bugün

by Haber Fora

Tekirdağ Çorlu’da 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciasına ilişkin 6’ncı duruşma bugün görülecek. Davanın avukatlarından Gökmen Yeşil, delillerin yetkililer tarafından karartılmak istendiğini söyledi.
8 Temmuz 2018’de meydana gelen 7’si çocuk 25 kişinin yaşamını yitirdiği 238 kişinin de yaralandığı faciaya ilişkin davada TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım ve Hat Bakım Onarım Memuru Celaleddin Çabuk 10.00’da Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkacak.
BirGün’den Dilan Esen’in haberine, dava avukatlarından Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Gökmen Yeşil, süreci BirGün’e değerlendirdi. Delillerin üst düzey yetkililer tarafından karartıldığını söyleyen Yeşil, gidilecek çok yol olduğunun altını çizdi.
Üst düzey TCDD yetkililerinin yargılanması taleplerinin hâlâ devam ettiğini hatırlatan Yeşil, geçen haftalarda mahkemeye sunulan bilirkişi raporuna dikkat çekti. Hazırlanan onca rapor içinden ilk kez birinde TCDD üst yöneticilerinin ‘kusurlu’ dendiğine vurgu yapan Yeşil, şunları dile getirdi:
“Bunca delil karartma, üst yetkililerin yargılanmaması gibi uygulamalara yaptığımız şikâyetlerin ardından elimize böyle bir rapor geçti. İlk kez ‘üst yöneticiler kusurludur’ dendi. Tabii bu raporda da eksiklikler var. Raporda yolun yapısı ayrıntılı değerlendirilmemiş, bilirkişi şahıs olarak kimlerin sorumlu olduğunu belirtememiş. Bu tür toplu katliamlarda kamu görevlilerinin yargılanmaması yönünde özel ve korkunç bir dirençle karşı karşıyayız. Genel olarak iktidar ya da idare üst yetkili kamu görevlisinin yargı önüne çıkmaması için özel bir çaba sarf ediyor.’’
“Dosyada yargılanması gereken müdürlerin yargılanması bir yana deliller karartıldı’’ diyen Yeşil, “Gözlem yapılacak alan kalmamıştı. Deliller karartıldığı, üst düzey yetkililer yargılanmadığı için çok geri konumdayız. Çorlu davası ekseninde gazetecilere, avukatlara, ailelere davalar açılıyor. Küçük şeylere müdahale eden yol bakım memuru yargılanıyor ama asıl sorumlular yargılanmıyor. Yeni şüpheliler tespit edilebilir davalar açılabilir. Henüz yolun başındayız.’’ ifadesini kullandı.
 
 
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap