26 bin çocuk gözaltında… Pentagon Teksas’taki iki üssünde göçmen çocuklara yer tahsis etti

by Haber Fora

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ülkeye Meksika sınırından yasadışı yollarla giren göçmen çocukları yerleştirmek için Teksas’taki iki üssünde Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı’na yer tahsis ettiğini açıkladı.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı’nın talebinin olumlu karşılandığı ve göçmen çocukların geçici barınması konusunda bakanlığa destek olunacağı kaydedildi.

Buna göre Pentagon, Teksas’ta St. Antonio kentindeki Lackland Üssü’nden bir yurt binasında ve El Paso kentindeki Fort Bliss Üssü’nde yapılacak geçici konaklama tesisinde göçmen çocukları barındıracak.

Ne kadar çocuğun bu yerlerde kalacağı açıklanmazken, yıl sonuna kadar bu tesislerin geçici barınma amacıyla göçmenlere ayrılacağı kaydedildi.

11 bin civarında çocuk bakanlık yerleşkelerinde kalıyor

ABD’de sınırdaki düzensiz göçmen krizi giderek büyürken, resmi belgelere göre ABD kolluk birimleri ocak ayında 5 bin 600, şubatta 9 bin 300, martın ilk 20 gününde ise 11 bin ebeveynsiz göçmen çocuğu gözaltına aldı.

Şu anda 11 bin civarında çocuk, Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığının çeşitli yerleşkelerinde kalırken 15 binden fazla çocuk için ise Bakanlığın yer baktığı bildirilmişti.  

ABD sınırını geçerken gözaltına alınan çocuklar, önce Sınır ve Gümrük Koruma’nın gözetiminde daha sonra  Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı’nca ailelerinin durumu netleşene kadar belirlenen yerlerde kalıyor. 

Sınırdaki yasadışı göçmen sorunu tam bir insani krize dönüşmüşken ABD yönetiminin, ülkeye yasadışı yollarla girerken yakalanıp ebeveynlerinden alınan yüzlerce çocuğu daha sonra ailelerine ulaştıramadığı ortaya çıkmıştı.

Temsilciler Meclisi’nden onay

ABD Temsilciler Meclisi, ülkeye çocuk yaşta yasadışı olarak getirilen 3 milyon civarında göçmenin yanı sıra 1 milyona yakın illegal tarım işçisine vatandaşlık yolunu açan yasa tasarılarını onaylamıştı. 

Biden, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra göçmenlik yasasında bazı reformlar yapmayı ve yaklaşık 11 milyon göçmene vatandaşlık yolunu açacak düzenlemeleri hayata geçirmeyi vadetmişti.

Biden 17 Mart’ta yaptığı açıklamada ise “Göçmenlere net bir şekilde şu mesajı verebilirim; buraya gelmeyin. Şehrinizi, kasabanızı ya da toplumunuzu bırakmayın.” ifadelerini kullanmıştı.

 

AA, Haber Fora
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap