80 insan hakları kuruluşundan Biden’a ortak mektup: Sözünü tut, federal idam cezasını kaldır

by Haber Fora

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Uluslararası Af Örgütü’nün de aralarında bulunduğu 80’den fazla kuruluştan oluşan koalisyon, ABD Başkanı Joe Biden’a hitap ettikleri ortak mektupla federal idamların sona erdirilmesini istedi.

CNN’in haberine göre söz konusu mektupta, federal ölüm cezasının kaldırılması ve cezaevlerinde idam edilmeyi bekleyen 49 mahkum hakkında verilen cezaların değiştirilmesi talep edildi:

Biden’ı ceza adaleti reformunu da içeren seçim vaatlerini hayata geçirmeye davet eden mektuba göre, yeni başkanın bu alandaki planının bir kısmı, federal ölüm cezasını kaldırmayı ve eyaletlere böyle bir cezalandırmanın peşine düşmemeleri için inisiyatif tanımayı öngörüyor.

CNN konuyla ilgili haberinde ayrıca, ülkede 13 erkek ve bir kadın mahkumun 20 Ocak’ta gerçekleşen başkanlık yemin töreninden 5 gün önce infaz edilmesinden bu yana Adalet Bakanlığı’nın gündeminde herhangi bir infaz planı bulunmadığını belirtti.

Koalisyonun mektubuyla ilgili Beyaz Saray’dan henüz bir açıklama gelmezken, Basın Sekreteri Jen Psaki’nin 25 Ocak’ta “Biden’ın ölüm cezasına karşı olduğu” yönündeki sözleri hafızalarda yerini koruyor.

ABD’de federal ölüm cezasının sona erdirilmesine yönelik çağrılar, Biden’ın kasım ayındaki seçim galibiyetinden önce de gündeme getirilmişti.

Donald Trump döneminin Adalet Bakanı William Barr’ın Temmuz 2019’da federal infazları yeniden başlattıklarını duyurduğu gün, Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyesi Ayanna Pressley bu adımı durdurmak için bir yasa tasarısı sunmuştu.

Haber Fora, CNN, HRW

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap