AB, ABD ile ticaret köprüsü arıyor

by Haber Fora
AB, ABD ile ticaret köprüsü arıyor

Avrupa Birliği (AB), ABD’de yeni Başkan Joe Biden hükümetinin AB menşeili mallara ek gümrük vergileri getirmeyi gündeme almamasını olumlu karşıladı ve ABD ile mevcut ticaret sorunlarını gidermek için görüşmeye hazır olduklarını açıkladı.

ABD Ticaret Temsilciliği’nden (USTR) yapılan açıklamada, mevcut gümrük vergilerinin revize edilmesinin şu an için gerekli olmadığı konusunda ABD’li üreticilerle hemfikir olunduğu ve periyodik değerlendirmelerde yapılabilecek değişikliklerden kaçınılması gerektiği ifade edildi.

ABD Başkanı Joe Biden, Dışişleri Bakanlığı’na yaptığı ziyarette ittifaklara dikkat çekmişti.

Biden’ın açıklamalarında ABD’nin dünyadaki konumunu yeniden tahsis etmek için yeni yönetimin güçlü ve sürdürülebilir çabalar sarf ederek ulusal güvenlik gücünü yeniden canlandıracağı belirtilirken, yeni kurumların ve ittifakların kurulacağı vurgulandı.

Biden, ‘Ulusal Güvenlik Memorandumu’nu imzalayarak ulusal güvenlik topluluğunun nasıl eleman tahsis ettiğini geliştirecek ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nin yapısını belirleyecek.

Ulusal güvenlik güçlerinin memorandum ile birlikte ABD’nin çeşitliliğini ve yeteneğini yansıtacağını belirten Biden, aynı zamanda kurumlar arası bir çalışma grubu kurularak eleman alımlarının geliştirileceğini vurguladı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap