AB liderleri Türkiye’ye geniş yaptırımlardan kaçındı

by Haber Fora
AB liderleri Türkiye'ye geniş yaptırımlardan kaçındı

Avrupa Birliği, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki enerji keşfi faaliyetlerine karşı uyguladığı ve seyahat yasağı ile varlık dondurmayı içeren mevcut yaptırım listesini genişletme sözü verdi.

AB liderleri hali hazırda iki Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) çalışanının bulunduğu kara listeyi genişletme çalışması yapılmasına karar verdi. Bu kararla birlikte yaptırım listesine daha fazla Türk vatandaşı ve potansiyel bazı şirket ile kamu kurumlarının girmesi mümkün olabilir.

Liderler Yunanistan’ın, Avrupalı kurumlardan Türk şirketlere finansman yasağı gibi daha sert önlem teklifine ise direndi. Bunun yerine AB mart ayına kadar Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki eylemlerini izleyerek daha sert yaptırımların getirilip getirilmeyeceğini değerlendirecek.

Liderler cuma erken saatte yayımlanan ortak açıklamalarında “AB bölge istikrarını korumaya ve üyeleriyle birliğin çıkarlarını korumaya bağlı kalmayı sürdürecek” değerlendirmesini yaptı.

AB zirvesi Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Fransa’nın başını çektiği ve daha sert önlemler isteyen ülkelerle, Almanya’nın öncülük ettiği dikkatli adım atmak isteyen ülkeler arasında tartışmaya sahne oldu.

Ilımlı adım talep eden ülkeler ABD’de Biden yönetimi ile birlikte hareket etmek için beklemek gerekttiği argümanını dile getirdi.
Liderlerin açıklamasında da “AB, Türkiye ve Doğu Akdeniz konularında ABD ile koordineli hareket etmeyi planlıyor” denildi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap