ABD Adalet Bakanlığı: Assange’ın iadesi için çalışmayı sürdüreceğiz

by Haber Fora

ABD Adalet Bakanlığı, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iadesi için çalışmaya devam edeceklerini açıkladı. 

Birleşik Krallık mahkemesinin, Assange’ın ABD’ye iadesi talebini reddetmesinin ardından, ABD Adalet Bakanlığından açıklama geldi. 

ABD Adalet Bakanlığı Sözcüsü Marc Raimondi, yaptığı yazılı açıklamada, karardan dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti.

AA’nın aktardığına göre; mahkemenin, Assange’ın “siyasi motivasyon, siyasi suç, adil mahkeme ve ifade özgürlüğü” gibi iddialarını reddettiğini anımsatan Raimondi, “Assange’ın ABD’ye iadesi için çalışmayı sürdüreceğiz” ifadesini kullandı. 

175 yıla kadar hapis isteniyordu

ABD, Londra’nın dışındaki Belmarsh Hapishanesi’nde tutulan 49 yaşındaki Assange’ı, bilgisayar korsanlığı ve casusluğun da aralarında olduğu 18 suçtan yargılamak için iadesini istiyordu.

İade edilmesi durumunda 175 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtilen Assange’ın destekçileri ve avukatları, Assange’ın yaptıklarının gazetecilik faaliyeti olduğunu, suçlamalarda siyasi amaç güdüldüğünü, akıl sağlığının risk altında olduğunu ve ABD hapishanelerindeki koşulların İngiltere’nin insan hakları yasalarını ihlal ettiğini belirtiyordu.

Basın örgütleri de Assange’ın yayınladıkları nedeniyle yargılanmasının kötü bir örnek oluşturacağını ve bundan sonra ABD’nin herhangi bir gazeteciyi casusluk suçlamasıyla yargılayabileceğini vurguluyordu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap