ABD beklenen Kaşıkçı raporunu açıkladı… Suudi Arabistan: Tamamıyla reddediyoruz

by Haber Fora

Gizliliği kaldırılan bir ABD istihbarat değerlendirmesi, Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle sonuçlanan operasyonu onayladığını iddia ediyor.

Ulusal İstihbarat Direktörü tarafından yayımlanan rapor uzun zamandır bekleniyordu.

Raporda, 2 Ekim 2018’de gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Kaşıkçı cinayetinin Selman’ın, yönetimine karşı muhalefeti susturma çabalarının bir parçası olarak operasyonu onayladığı iddiasına yer veriliyor:

Değerlendirme, “2017’den beri Veliaht Prens’in Krallık’taki karar alma sürecini kontrol etmesine, önemli bir danışmanın ve Muhammed bin Selman’ın güvenlik ekibinin operasyona doğrudan katılımına ve Veliaht Prens’in Kaşıkçı dahil yurt dışındaki muhalifleri susturmak için şiddet içeren tedbirler kullanmayı desteklemesine” dayanıyor.

ABD’nin istihbarat raporu, “Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı yakalamak veya öldürmek için İstanbul, Türkiye’de bir operasyonu onayladığı değerlendirmesinde bulunuyoruz” ifadeleriyle başlıyor ve tamamında şunlar deniliyor:

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Suud yönetimine, muhalif kişileri tehdit ettikleri iddia edilen 76 Suudi Arabistan vatandaşına yaptırım uyguladıklarını açıkladı.

Kısıtlamanın, gazeteci, aktivist veya muhalif olarak bilinen kişileri ülke dışında tehdit, taciz, izleme ve baskı dahil her türlü faaliyete yönelik olacağına dikkati çeken Blinken, “ABD Dışişleri Bakanlığı, Kaşıkçı Yasağı kapsamında, Kaşıkçı’nın ölümü dahil, yurt dışında muhalifleri tehdit ettiğine inanılan 76 Suudi Arabistan vatandaşına vize kısıtlaması getirdi” ifadelerine yer verdi.

Blinken, “Yabancı herhangi bir ülke adına muhalif olarak değerlendirilen kişileri tehdit edenlerin, ülkemize gelmesine izin verilmemelidir” dedi.

Yaptırımlara Prens Selman dahil edilmedi.

Öte yandan Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki gazetecilere verdiği demeçte, raporla ilgili gelen bir soru üzerine; “Yönetimimiz yeni gelişmelerle birlikte Suudi Arabistan ile ilişkimizi yeniden kalibre edecek” dedi.

Psaki “ABD Başkanı’nın muhattabı Veliaht Prens değil, Kral Selman’dır. Bu yüzden Biden önceki yönetimin tersine doğrudan Kral’la ilişki kuracak” vurgusunda da bulundu.

Suudi Arabistan: Tamamen reddediyoruz

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı da gelişmeler üzerine bir açıklama yayımladı.

Açıklamada ABD Kongresi’ne sunulan gizliliği kaldırılan rapor tamamen reddedildi.

Suudi Dışişleri Bakanlığı açıklamasının tam metni şöyle: 

Öte yandan rapor yayımlanmadan önce Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve ABD Başkanı Joe Biden, bir telefon görüşmesi yaptı.

Biden, İran destekli grupların saldırılarına karşı Suudi Arabistan’ın korunması konusunda ABD’nin kararlılığını ifade etti.

Beyaz Saray kaynakları telefon görüşmesinin ‘iyi atmosferde’ gerçekleştiğini bildirdi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA ise, Kral Selman’ın ABD Başkanı’nı göreve geldiği için tebrik ettiğini bildirerek, iki liderin ikili ilişkilerin derinliğini ve bölge ile dünyada güvenlik ve istikrarı sağlayacak şekilde aralarındaki ortaklığı güçlendirmenin önemine değindiğini ifade etti.

SPA’nın haberinde ayrıca, “Görüşmede, bölgedeki en önemli konular ve ortak ilgi alanlarındaki gelişmeler gözden geçirilerek, İran’ın bölgedeki davranışı, istikrarı bozucu faaliyetleri ve terörist gruplara verdiği destek tartışıldı” denildi.

Habere göre Kral Selman, ABD Başkanı’na Suudi Arabistan’ı bu tür tehditlere karşı savunma sözü ve İran’ın nükleer silaha sahip olmasına izin verilmeyeceğinin teyidi için teşekkür etti.

ABD Başkanı ise, Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler’in (BM) Yemen’de ateşkese varma çabalarına verdiği desteğe övgüde bulundu.

Kral Selman da,  Suudi Arabistan’ın Yemen’de kapsamlı siyasi bir çözüme varılması ve Yemen halkı için güvenlik ve refahın sağlanması konusundaki arzusunun altını çizdi.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı ve Kral Selman’ın, iki ülke arasındaki ortaklığın güçlendirilmesi, Yemen’deki iç savaşın bitirilmesi için BM ve ABD tarafından yürütülen yenilenmiş diplomatik çabalar ve bölgesel güvenliğe odaklandığı bilgisi yer aldı.

Açıklamaya göre Biden, ABD’nin evrensel insan hakları ve hukuka üstünlüğüne verdiği önemi bir kez daha vurguladı.

Biden ayrıca Kral Selman’a, ikili ilişkilerin güçlü ve şeffaf hale getirilmesi için çalışacağının sözünü vererek, iki liderin ortak çıkar ve endişe konularında birlikte çalışılmasının önemi konusunda mutabık kaldı.

Suudi Arabistan, Kaşıkçı cinayetinin ardından görülen davada 5 kişi idam cezasına çarptırmıştı.

Mahkeme, yargılanan 3 kişiye de toplam 24 yıl hapis cezası vermişti.

Cemal Kaşıkçı’nın oğlu Salah Kaşıkçı, Mayıs 2020’de Twitter hesabından babasının ölümüne ilişkin paylaşımda bulunmuş “Şehit Cemal Kaşıkçı’nın oğulları olarak, katilleri affettiğimizi ve bağışladığımızı duyuruyoruz” ifadelerine yer vermişti.

Daha önceden yaptığı açıklamalarda babasının ölümünün siyasallaşmasını istemediğini vurgulayan Salah Kaşıkçı, Kral Selman bin Abdulaziz’in kendisine başsağlığı dilerken, çekilen endişeli görüntüsüyle medyada tanınmıştı.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap