ABD, Çinli çip üreticilerini kara listeye alacak

by Haber Fora

Reuters’ın haberine göre, ABD çip üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corp’u ve diğer birçok Çinli şirketi kara listeye almaya planlıyor.

Göevi bırakma üzere olan Donald Trump, 80 tane daha şirketi ve bunların yan kuruluşlarını Ticaret Bakanlığı’nın kara listesine eklemeye hazırlanıyor.

Çin’in en büyük çip üreticileri ve diğerleri Huawei Techologies’e katılarak ABD teknolojilerine erişimeyen şirketler arasında yer alacak.

ABD Savunma Bakanlığı askeri bağlantıları olduğu gerekçesiyle Çinli çip üreticisi SMIC, petrol şirketi CNOOC, China Construction Technology Co. Ltd. ve China International Engineering Consulting Corp. şirketlerini Aralık ayı başında kara listeye almıştı.

CNBC’nin endeks sağlayıcının açıklamasına dayandırdığı haberine göreyse 10 Çinli şirkete ait menkul kıymetler 21 Aralık tarihli piyasa açılışı öncesinde erişime kapatılacak.

S&P DJI ayrıca 11 Çinli şirketin menkul kıymetlerini de 1 Ocak tarihli açılış öncesinde tahvil endekslerinden çıkaracak.

ABD’de Kasım ayında yayınlanan bir başkanlık kararnamesine göre Çinli şirketlere ABD yatırımları yasaklanarak seçim sonrasında Pekin üzerindeki baskı artırılmıştı. Kararname 11 Ocak’tan itibaren geçerli olacak.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap