ABD, Esad’ın oğlunun da aralarında olduğu bazı Suriyelileri yaptırım listesine aldı

by Haber Fora

ABD yönetimi, “Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası” kapsamında, aralarında Beşar Esad‘ın oğlu Hafız Esad‘ın da bulunduğu bazı Suriyeli isimleri yaptırım listesine aldı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo “Kurbanlarının anılarını taze tutarken Beşşar Esad ve rejiminden, zulümlerinin hesabını sormaya devam edeceğiz. Esad’ın gereksiz ve acımasız savaşının bitme zamanı geldi” dedi.

Bugün alınan yaptırım kararlarını, Esad rejiminin 2011 ve 2019’daki “en korkunç zulümlerinin kurbanlarının anısına” bu olayların gerçekleştiği bölgelere atfen “Hama ve Maarratünnuman” olarak nitelendirdiklerini ifade eden Pompeo, “Esad rejiminin ordusu, vahşilik, baskı ve yolsuzluk sembolü haline gelmiştir. Yüz binlerce insanı öldürdüler, barışçıl protestocuları tutuklayıp işkence ettiler, okulları, hastaneleri ve pazar yerlerini insan hayatını önemsemeksizin yok ettiler” değerlendirmesinde bulundu.

Pompeo, bugünkü yaptırım kararları kapsamında General Zuheyr Esad ve Zuheyr Esad’ın oğlu Kerem Esad‘ın yanı sıra Beşşar Esad’ın oğlu Hafız Esad’ı da listeye aldıklarını bildirdi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap