ABD polisinden infial yaratan Sevgililer Günü kartı: George Floyd’a “Nefesimi kesiyorsun” dedirttiler

by Haber Fora

Los Angeles Polis Teşkilatı (LAPD), geçen yıl polis tarafından öldürülürken söylediği “Nefes alamıyorum” sözleri slogan haline gelen George Floyd’un görüntüsünün kurum içinde “Nefesimi kesiyorsun” yazısıyla birlikte Sevgililer Günü kartı olarak paylaşılması üzerine iç soruşturma başlattı.

Polis şefi Michel Moore, Floyd’un fotoğrafıyla birlikte hazırlanan kartın teşkilat üyeleri arasında dolaştığına dair bir polisten ihbar almaları üzerine harekete geçtiklerini kaydetti.

Los Angeles Times’ın haberine göre Moore, teşkilatın amacının, görüntünün kuruma online olarak veya başka bir şekilde tam olarak nasıl geldiğini ve bu paylaşıma kimlerin dahil olduğunu belirlemek olduğunu söyledi.

Moore, “Bu araştırmayla, söz konusu iddiaların doğruluğunu tespit etmeyi ve ırkçı görüşlere karşı sıfır tolerans yaklaşımımızı güçlendirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Polis şefi, teşkilata bağlı memurların görüntüyü dağıttığının anlaşılması halinde de “bu kişilerin kendisinin gazabıyla karşılaşacağını” belirtti.

Moore ayrıca soruşturma kapsamında, personelin bağlantısı olduğu belirtilen ve aralarında “Blue Line Mafia”‘nın da bulunduğu iki Instagram hesabının incelendiğini kaydetti.
 

Siyahi Floyd, Mayıs 2020’de Minneapolis teşkilatından bir polisin yaklaşık 8 dakika boyunca boynuna diziyle bastırması üzerine “Nefes alamıyorum” sözleriyle yardım istemeye çalışmış ancak hayatını kaybetmişti.

Floyd’un ölümü, siyahilere karşı polisin zulmünü kınayan binlerce kişinin ülke çapında sokaklara dökülmesine yol açmış, Los Angeles da bu tarz gösterilere sahne olmuştu.

Haber Fora, Los Angeles

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap