ABD’de hisse senetleri kısıtlama endişeleriyle düştü

by Haber Fora
ABD'de hisse senetleri kısıtlama endişeleriyle düştü

Hisse senetleri, daha sert koronavirüs kısıtlamalarına yönelik spekülasyonlarla yaygın aşı dağıtımının ve hükümetin teşvikinin ekonomik büyümeyi yeniden canlandıracağı yönündeki beklentilerin olduğu bir ortamda düşerken Dolar 2018’den bu yana en düşük seviyeye geldi.

Yeni Yıl tatilinin ardından dünya genelindeki vaka sayısı 85 milyonun üzerine çıkarken ABD’de günlük vaka sayısı yaklaşık 300.000 ile rekor seviyeye erişti. ABD’de geçen hafta ilk kez tespit edilen Covid-19’un yayılması daha kolay bir varyantının virüsün hızlanmasını kolaylaştırabileceği belirtiliyor.

S&P 500, Apple ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketlerinin düşüş göstermesiyle 2021’in ilk işlem gününde kazançlarını hızla sildi.

Traderlar ABD’de enflasyonunun önümüzdeki on yıl içinde yılda en az yüzde iki seviyesinde olacağını öngörüyorlar ve bu yöndeki beklentiler 2018’den bu yana ilk kez bu kadar yükselmiş durumda.

ABD’de 3 Kasım’da gerçekleşen başkanlık seçimlerinde Georgia’daki Senato üyeleri belli olmamış, seçim ikinci tura kalmıştı. 5 Ocak’ta gerçekleşecek seçim sonuçlarına göre, Senato’da kontrolü hangi partinin ele alacağı belli olacak. Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğa sahip olan Demokratlar, Senato’da da çoğunluğu sağlarsa seçilmiş başkan Joe Biden’ın bir hayli rahatlayacağı öngörülüyor.

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,16 artışla 30.656,35 puan seviyesini görmüş, S&P 500 endeksi yüzde 0,20 yükselişle 3.763,70 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,40 artarak 12.940,15 puandan işlem görmeye başlamıştı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap