ABD’de tarım dışı istihdam beklentiyi aştı

by Haber Fora

ABD’de tarım dışı istihdam Ekim’de 638 bin arttı.

Verilere göre ülkede işsizlik oranı Ekim’de yüzde 6,9 olarak gerçekleşti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi Ekim ayında tarım dışı istihdamda 593 bin kişilik artış açıklanması yönündeydi. Eylül’de yüzde 7,9 olarak açıklanan işsizlik oranının ise yüzde 7,6’ya gerilediği tahmin ediliyordu. Ortalama saatlik ücretlerde aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 4,5 artış beklentisi vardı.

Bu hafta açıklanan ADP verisi özel sektör istihdamının Ekim ayında 365 bin ile 643 bin seviyesindeki beklentinin altında arttığını ortaya koymuştu. Ülkede işsizlik maaşından faydalanmak için ilk kez başvuranların sayısı da geçen hafta 751 bin ile beklentileri biraz aşmıştı.

Capital Economics ABD Ekonomisti Andrew Hunter, bu hafta verilerin öncesinde yayımladığı notta, ABD’de istihdam artışının hız kesmeye devam ettiğini ve yeni koronavirüs vaka dalgasının bu durumu kötüleştireceğini belirtmişti.

Fed Başkanı Powell: Yeni vakalardaki artış endişe verici

ABD Merkez Bankası Fed faizleri sabit tutarken, karar metninde ekonomik faaliyet ve istihdamın toparlanmaya devam ettiği ancak yıl başındaki seviyelerin oldukça altında kaldığı kaydedilmişti. Fed Başkanı Powell düzenlediği basın toplantısında, ekonomik görünümün olağanüstü derecede belirsiz olduğunu belirterek, koronavirüs vakalarındaki artışın endişe verici olduğunu aktardı.

Federal desteklerin hane halklarının tüketim harcamalarındaki dipten dönüşü desteklediğini belirten Powell, hizmet sektöründeki harcamaların ise düşük seviyelerde kaldığını söyledi. Başkan Powell daha fazla parasal ve mali desteğe ihtiyaç duyulmasının olası olduğuna dikkat çekti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap