ABD’de tüketici güveni Kasım’da aşı haberleriyle beklentiyi aştı

by Haber Fora
ABD'de tüketici güveni Kasım'da aşı haberleriyle beklentiyi aştı

ABD Tüketici Güveni Kovid-19 salgınına karşı geliştirilen aşının yakın zamanda hayata geçirilmesi olasılığı ile Aralık ayı başında beklenmedik bir şekilde Mart ayından bu yana ikinci en yüksek seviyeye yükseldi.

Bloomberg’in anketine katılan tüm ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde yer alan Cuma günkü rakamlara göre Michigan Üniversitesi’nin ön duyarlılık endeksi Kasım ayında 76,9’luk seviyeden 4,5 puan yükselerek 81,4’e çıktı. Ankete katılan ekonomistlerin medyan tahmini ise 76’ydı.

ABD’lilerin halihazırdaki finansal koşullara yönelik değerlendirmesini ölçen mevcut ekonomik koşullar endeksi Mart ayından bu yana en yüksek seviye olan 91,8’e yükseldi.

Endeksteki bu beklenmeyen yükseliş muhtemelen kısıtlamaları hafifletecek ve birçok kişisel faaliyetin yeniden başlamasına olanak sağlayacak aşının yakında dağıtılmasıyla ilgili iyimserliği yansıtıyor. Buna rağmen salgın, rekor vakalar ve ölümlerle kontrolsüz bir şekilde yayılmaya devam ederken, milletvekilleri yeni bir yardım paketi konusunda anlaşmazlıklar yaşıyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap