ABD’den F-35 alamayan Türkiye, Rusya’dan Su-35 ve Su-57’yi alırsa ne olur? Rus uçaklarında uyum sorunu yaşanır mı? Emekli pilotlar cevaplandı

by Haber Fora

Türkiye, Rusya’dan hava savunma sistemi S-400 almasının ardından ABD tarafından F-35 uçak projesinden çıkarılmıştı.

ABD, Türkiye’ye S-400’leri elden çıkarması için baskı yapmaya devam ederken Rusya’dan yeni bir çıkış geldi.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Sözcüsü Valeriya Reşetnikova, Rus Haber Ajansı’na (TASS) yaptığı açıklamada, Türkiye’ye, Rus yapımı Su-35 ve Su-57 uçaklarını satabileceklerini belirtti.

Reşetnikova açıklamasında, “Türk tarafına teknik şartnamelerin tam olarak bildirildiği unutulmamalı. Bu uçaklar için Türkiye’den bir talep gelirse biz müzakerelere hazırız” dedi.

Reşetnikova ayrıca Rusya’nın daha önce, Türkiye’nin beşinci nesil savaş uçağı projesi TF-X’in geliştirme programına katılmaya hazır olduğunu Ankara’ya ilettiğini de kaydederek, “Ancak Ankara’dan şu ana kadar gelen talep olmadı” diyerek sözlerini tamamladı.

Varank: Uçağı Rusya’dan da Avrupa’da başka bir ülkeden de alabiliriz

Bu açıklamaları değerlendiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise şu sözlerle Rusya’ya yeşil ışık yaktı:

Türkiye, Rus uçağı alır mı?

Peki 1950’li yıllardan beri envanterinde ağırlıklı olarak ABD ve Avrupa menşeili uçaklar bulunduran Türkiye’nin hava kuvvetlerinde ABD’nin rakibi olan Rusya’nın savaş uçaklarına yer vermesi mümkün mü?

Buna “olur” diyenler olduğu gibi karşı çıkanlar da var.

Karşı çıkanların bir kısmı politik gerekçeleri ileri sürerken, bir kesim de Rus uçaklarının ordunun elindeki ABD menşeili sistemlerle teknik olarak uyumsuzluk yaşayacağı iddiasını öne sürüyor.

Peki uzun yıllar boyunca Türk Hava Kuvvetleri’nde görev yapmış ve savaş uçaklarını bizzat kullanmış insanlar, bu tartışmalara nasıl yaklaşıyor?

Türk Hava Kuvvetleri, Rus uçağı alabilir mi veya almalı mı? Alırsa ne olur?

Bu soruları deneyimli üç isme Emekli Hava Korgeneraller Erdoğan Karakuş, Orhan Köse ile Emekli Hava Kurmay Albay Osman Başıbüyük’e sorduk.

“Eğitim verirsin ondan sonra ha Rus uçağı ha ABD uçağı”

Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, Türkiye’nin NATO sistemleri kullanmasından dolayı Rus uçakların alması halinde bunun uyum sorunu oluşturup oluşturmayacağı sorusuna, “Çok ciddi sorun olmayacak” dedi. 

İlk başlarda uyum sorununu görülebileceğini ancak daha sonra bunun çözülebileceğini ifade eden Karakuş, “Sonuçta nasıl S-400’leri eğitimleri sonunda alıyorsunuz, uçakları da eğitimleri sonunda alacaksınız. S-400 için personel bir yıl eğitime tabii tutuldu. Uçakları alırsan pilotlara ve teknik ekibe bir yıl eğitim verirsin, diğer sistemlerin uydurulması da için de eğitim verirsin ondan sonra ha Rus uçağı ha ABD uçağı. O yönden bir sorun yok” diye konuştu. 

“Satışın olması ABD’nin tutumuna bağlı”

Karakuş, buna karşın bu olayın her iki taraf yani hem Rusya hem Türkiye tarafından ABD’ye karşı bir koz olarak kullanıldığını öne sürerek, “Rusya, ‘Ben sana en yeni uçağımı veririm’ diyor. Biz de ona göz kırparak ‘Olabilir’ diyoruz. Bu işi de ABD’ye karşı bir koz olarak görmek lazım” ifadelerini kullandı.

“Böyle bir satış hayata geçebilir mi?” sorusuna Karakuş, “ABD’nin tutumuna bağlı” diyerek cevap verdi.

“Türkiye, son noktada Batı’yı kızdırmamak için Typhoon uçaklarını alır”

“Rus uçakları, F-35’leri dengeler mi?” sorusuna da Karakuş, özellikle SU-57 uçağının tıpkı F-35’ler gibi beşinci nesil bir uçak olduğunu belirterek, dengeleyeceğini söyledi.

Karakuş, buna karşın Türkiye’nin son noktada F-35 alma ihtimalinin tamamen bitmesi durumunda Batı’yı daha fazla kızdırmamak için uçak alımı tercihini İngiliz yapımı Typhoon uçaklarıyla yapacağını öne sürdü.

“Rusya’dan uçak almak mümkün ama kesinlikle uygun değil”

Emekli Hava Korgeneral Orhan Köse ise Rusya’dan uçak almanın mümkün olmadığı görüşünde.

“Kesinlikle uygun değil” diyen Köse, gerekçesini şöyle açıkladı:

“Türkiye’nin yeni uçağa ihtiyacı yok elimizdekiler yeter”

Gerek Rusya’dan uçak alımının gerekse de F-35’lerin siyasi tartışma konusu olduğunu öne süren Köse, Türkiye’nin iddia edildiğinin tersine şu an uçağa ihtiyacı olmadığını öne sürerek şu öneriyi getirdi:

“Rusya’nın açıklaması tarihi bir fırsat”

Emekli Pilot Hava Kurmay Albay Osman Başıbüyük ise konuya farklı bir açıdan yaklaştı.

Rusya’dan gelen son açıklamanın Halkbank davası ile ABD tarafından köşeye sıkıştırılmak istenilen Türkiye için büyük bir fırsat olduğunu öne süren Başıbüyük, şu iddialarda bulundu:

“Halkbank davası bitene kadar Rusya ile uçak görüşmeleri devam etmelidir”

Rusya ile yapılacak silah tedarik anlaşmalarının Türkiye için bir alternatif olacağını söyleyen Başıbüyük, “Bu kapsamda Türkiye, Halkbank davası bitene kadar Rusya ile savaş uçağı tedarik görüşmelerini devam ettirmelidir” diyerek görüşmelerde şu iki hususun da ön plana çıkarılması gerektiğine dikkat çekti:

“Uçağı almak zorunda değiliz ama Türkiye’nin elini rahatlatacaktır”

Başıbüyük, görüşlerini şu sözlerle tamamladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap