AB’den Rusya’ya yaptırım sinyali

by Haber Fora

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’nın AB ile yapıcı diyalog fırsatını değerlendirmek istemediğini belirterek, bundan “sonuç çıkarmak” zorunda kalacaklarını, yaptırımların buna dahil olduğunu kaydetti.

Borrell, 4-6 Şubat’ta Moskova’ya yaptığı ziyaretle ilgili değerlendirmesine yer verdiği blog yazısında, “endişe verici” AB-Rusya ilişkilerini görüştüğünü, ilişkilerin Aleksey Navalni’nin tutuklanması ve ona destek verenlerin gözaltına alındığı protestolardan sonra daha da kötüleştiğini belirtti.

Mart ayında yapılacak AB Zirvesi öncesindeki ziyaretinde hızla kötüye giden ilişkileri değerlendirmek istediğini aktaran Borrell, şunları kaydetti:

Lavrov ile gerilim yükseldi

Borrell, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin merkezinde Navalni özelinde insan hakları ve temel özgürlükler konuları bulunduğunu belirterek, “Rus mevkidaşımla görüşmemde Navalni’nin acilen ve koşulsuz salıverilmesini ve kendisine yönelik suikast girişimi hakkında tam ve tarafsız soruşturma istediğimde zaman zaman gerilim yüksek seviyelere ulaştı” ifadesini kullandı.

Avrupalı diplomatların sınır dışı edilme kararını Lavrov ile toplantısının sonunda sosyal medyadan öğrendiğini aktaran Borrell, Rusya’nın uluslararası taahhütlerinden kaynaklanan insan hakları yükümlülüklerine uymasını istediğini vurguladı.

“Yol ayrımındayız”

Borrell, AB ile Rusya’nın Belarus, Ukrayna, Gürcistan, Suriye, Libya gibi birçok konuda da anlaşamadığını hatırlatarak, şunları ifade etti:

AB Dışişleri Bakanlarının 22 Şubat’taki toplantısında Rusya ile ilişkileri görüşeceklerini belirten Borrell, “Her zaman olduğu gibi atılacak adımlara üye ülkeler karar verecek ve bunlar yaptırımları da içerebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Borrell, “Yarın için daha güvenli bir dünya istiyorsak bugün kararlı şekilde hareket etmeli ve bazı riskleri almaya hazır olmalıyız” ifadesini kullandı.

AB, ekim ayında, Navalni’nin zehirlenmesiyle ilgili olarak Rus istihbarat kurumlarının yetkililerinden 6 kişi ile Rusya Devlet Organik Kimya ve Teknoloji Araştırmaları Enstitüsüne seyahat yasağı ve varlıkların dondurulmasını içeren yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

AB’nin ayrıca Rusya’nın Ukrayna’daki faaliyetleri ve Kırım’ın ilhakı sonrasında 2014’te başlattığı ekonomik yaptırımlar bulunuyor.

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap