ABD’li milyarderlerin serveti, salgın sürecinde 1,1 trilyon dolar arttı

by Haber Fora

Vergi Adaleti için Amerikalılar (Americans for Tax Fairness) ve Politika Çalışmaları Enstitüsü (IPS) ABD’li 660 milyarderin servetinin, Kovid-19 salgınının etkili olduğu son 10 aylık süreçte 1,1 trilyon dolar artarak toplam 4,1 trilyon dolara ulaştığını bildirdi.

İki kurum tarafından yapılan ortak açıklamada, Kovid-19 salgınının neden olduğu krize rağmen ABD’li milyarderlerin servetlerini artırdığına dikkat çekildi. 

ABD’li 660 milyarderin serveti, Kovid-19 salgınının etkili olduğu son 10 aylık süreçte 1,1 trilyon dolar artarak toplam 4,1 trilyon dolara ulaştı.

Vergi Adaleti için Amerikalılar (Americans for Tax Fairness) ve Politika Çalışmaları Enstitüsü (IPS) tarafından yapılan ortak açıklamada, Kovid-19 salgınının neden olduğu krize rağmen ABD’li milyarderlerin servetlerini artırdığına dikkat çekildi. 

Milyarderlerin serveti alt gelirli Amerikalıların servetinin neredeyse 2 katı 

Milyarderlerin toplam servetinin, alt gelir grubundan 165 milyon Amerikalının 2,4 trilyon dolar olan toplam servetinin 3’te 2’sinden daha fazla olduğuna işaret edilen açıklamada, milyarderlerin salgın döneminde servetlerine kattığı 1,1 trilyon dolarla, ABD Başkanı Joe Biden’ın Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik sunduğu 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketinde yer alan bazı yardımların karşılanabileceği ifade edildi. 

Açıklamada, Tesla ve Space X şirketlerinin sahibi Elon Musk’ın bu dönemde serveti en çok artıran milyarder olduğu belirtilerek, Musk’ın Mart 2020’den bu yana servetini yüzde 628,5 oranında artırdığı kaydedildi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap