ABD’li sağlık politikası uzmanı Makary: Nüfusun yüzde 20’si aşılanırsa sürü bağışıklığı gerçekleşir

by Haber Fora

Bir sağlık politikası uzmanı, ABD nüfusunun yalnızca yüzde 20’sine koronavirüs aşısının yapılmasıyla ülkenin sürü bağışıklığına ulaşabileceğini ileri sürdü.

Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nde cerrahi ve sağlık politikaları öğretim üyesi Dr. Marty Makary, Fox News kanalında pazartesi akşamı yayımlanan The Story programında, aşıya dair “ortada yanlış bir kurgu olduğunu” belirtti.

Dr. Makary yayında şunları söyledi:

Sürü bağışıklığı, aşı yoluyla nüfusun çoğunluğunun bir hastalığa bağışık hale gelmesi, bu durumun da virüsün yayılmasını yavaşlatıp henüz tedavi görmeyen kişileri de koruması anlamına geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre bu kavramda kilit nokta kitlesel aşılama: “Sürü bağışıklığı insanları virüsten korumakla sağlanır, onları virüse maruz bırakarak değil.”

Dünya genelinde hastaların Kovid-19’a bir kereden fazla yakalandığına dair birçok vakayla karşılaşılırken, koronavirüs kaptıktan sonra bağışıklığın aşılanmadan ne kadar sürdüğüyse hâlâ bilinmiyor.

King’s College London’dan araştırmacılar, koronavirüsü öldürecek miktarda antikorun, enfekte olunmasından sonraki üç aylık sürede tükenme noktasına yaklaştığını saptadı. Bununla birlikte BBC’ye göre ikinci bulaşmanın ilkine kıyasla daha hafif geçtiği düşünülüyor.

ABD, Pfizer ve BioBTech’in geliştirdiği aşının dağıtımına bu ay itibarıyla başlarken Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) de Moderna’nın geliştirdiği bir diğer aşıya geçen hafta acil durumlarda kullanım onayı verdi.

Işık Hızı Ötesi Operasyonu (OWS) projesinin operasyon müdürü General Gustave Perna’ya göre aşının en az 8 milyon dozunun bu hafta ABD çapında dağıtılması bekleniyor.
 

Aşının ilk dozunu pazartesi günü televizyonların canlı yayınında yaptıran seçilmiş başkan Joe Biden, 20 Ocak’ta göreve başlamasından sonraki ilk 100 gün içinde ABD genelinde 100 milyon koronavirüs aşısı dağıttıracağına dair söz vermişti.

Ancak Kaiser Aile Vakfı’nın Sağlık Takibi Anketi’nin son verileri, Cumhuriyetçilerin yüzde 42’sinin muhtemelen ya da katiyen koronavirüs aşısı yaptırmayacağını söylediklerini göstermişti.

Dr. Makary, “şu an acil durum yetkilendirmesiyle sunulmuş aşıyı olmak istememeyi” tercih edenlerin bu seçimine “saygı duyduğunu” söylemekle birlikte bu aşıların “son derece güvenli olduğunun” da altını çizdi.

Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre ABD’de şimdiye kadar koronavirüs testi pozitif çıkanların sayısı 18 milyonu aştı. Can kaybıysa 319 bin 466’ya ulaştı.

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Şafak Küçüksezer

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap