ABD’nin seçimi: Trump Florida’dan sonra kritik eyalet Teksas’ı da aldı

by Haber Fora

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde oyunu posta yoluyla daha önce vermemiş olan ABD vatandaşlarının sandık başına gitmesiyle ülkede oy verme işlemleri bu sabaha karşı tamamlandı.

ABD’de başkanlık seçiminde adayların favori olduğu eyaletlerden beklenen sonuçlar gelirken, seçimin kaderini değiştirebilecek kritik eyaletlerde seçim yarışı yakın geçiyor.

Seçim sistemine göre 538 delegenin yarıdan bir fazlası olan 270 delegeye ulaşan isim başkanlık seçimini kazanıyor.

Açıklanan sonuçlara göre Trump’ın kazandığı delege sayısı 212

Tennessee (11), Mississippi (6), Oklahoma (7), Alabama (9), Kentucky (8), Batı Virginia (5), Güney Carolina (9), Arkansas (6), Indiana (11), Wyoming (3), Kuzey Dakota (3), Güney Dakota (3), Nebraska (5), Louisiana (8), Kansas (6) Missouri (10), Idaho (4), Utah (6), Montana (3), Ohio (18), Iowa (6), Florida (29), Teksas (38)

Biden’in kazandığı delege sayısı 223

Vermont (3),Virginia (13), Massachusetts (11), Connecticut (7), New Jersey (14), Delaware (3), Maryland (10), Illinois (20), Rhode Island (4), New York (29), New Mexico (5), District of Columbia (3), Colorado (9), New Hampshire (4), Kaliforniya (55) Oregon (7), Washington (12), Hawaii (4), Minnesota (10)

09:06 Trump Teksas’ı aldı

Trump 38 delegenin bulunduğu Teksas’ta önemli bir zafer kazandı. Cumhuriyetçilerin kalelerinden biri olan Teksas’ta kazanan Trump böylece California’dan sonra en çok delegeye sahip olan eyaleti almış oldu.

08:45 Trump: Büyük bir zafer olacak

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada rakiplerini suçlayarak “Seçimi çalmaya çalışıyorlar, buna izin vermeyeceğiz. Büyük bir galibiyet olacak, açıklama yapacağım” ifadelerini kullandı.

08:45 Biden destekçilerine seslendi, Trump tweet attı.

Demokratların Başkan adayı Joe Biden yaptığı konuşmada “İnancınızı koruyun seçimi kazanacağız.” dedi. Biden konuşmasına şöyle devam etti:

“Bütün oyları saymak zaman alsa bile Pensilvanya’yı da kazanacağız. Sonuçları yarın sabahtan itibaren görebiliriz, belki biraz daha uzun sürebilir. Seçimi kazandığımızı söylemek bana ya da Donald Trump’a düşmüyor bu Amerikan halkına düşüyor. Fakat ben seçim sonuçları konusunda iyimserim, bu seçimde oy kullanan herkese teşekkür etmek istiyorum.”

08:40 Trump Florida’yı aldı

ABD Başkanlık seçiminin en kritik eyaletlerinden biri olarak bilinen Florida’da Cumhuriyetçi aday Trump kazandı. Trump Florida’dan 29 seçici delege kazandı.

08:25 Ohio ve Montana sonuçlarıyla Trump biraz daha arayı kapadı

Mevcut Başkan Donald Trump Ohio ve Montana’da üstünlük sağlayarak rakibi Biden ile arayı bir miktar kapadı.

‘Salıncak’ eyaletlerden biri olan Iowa’da da Trump 6 delege almayı başardı.

08:15 Biden bir kritik eyalet daha kazandı

AP’nin açıkladığı seçim sonuçlarına göre Joe Biden seçim yarışında kritik bir başka eyalet Minnesota’yı da kazandı. Minnesota eyaletinde 10 seçici delege bulunuyor.

07:00 En çok delege çıkaran eyalette Biden kazandı

Joe Biden California’da kazandı. ABD’de en çok delege çıkartan Eyalet olan California seçimlerde kritik bir öneme sahipti, Biden bu eyaletteki 55 delegeyi kazanarak toplamda 209 delegeye ulaşmış oldu.

06:34 Trump arayı kapatıyor

ABD’de kritik eyaletlerden sonuçlar gelmeye devam ederken erken saatlerde rakibi Biden’ın gerisinde olan Trump arayı kapatmaya başladı. AP’nin açıkladığı sonuçlara göre Missouri eyaletini Trump kazandı. Eyalette 10 seçici delege bulunuyor. Böylelikle Trump’ın delege sayısı 108 olurken, Biden 131 delegede kaldı.

05:26 Senato ve Temsilciler Meclisi’nde ilk görünüm

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinin yanı sıra yapılan Senato ve Temsilciler Meclisi seçiminde sandalye dağılımı belli olmaya başladı.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, şu ana kadar Senato’da Demokratlar sandalye sayısını 43’e, Cumhuriyetçiler 37’ye yükseltti. Temsilciler Meclisi’nde ise Cumhuriyetçiler 73 sandalye ile üstünlük sağlarken Demokratların sandalye sayısı 54 oldu.

05:13: Büyük eyaletlerde Biden üstünlüğü

AP’nin ilettiği sonuçlara göre Demokrat aday Biden New York, Virginia, Illinois, Maryland, New Jersey, Massachusetts, Connecticut, Vermont, Rhode Island, New Mexico, Delaware ve Washington, D.C. eyaletlerini kazandı.

Mevcut Başkan Trump ise Arkansas, Indiana, Kentucky, Tennessee, South Carolina, Alabama, Mississippi, West Virginia, North Dakota, Nebraska, South Dakota, Wyoming, Louisiana ve Oklahoma eyaletlerini aldı.

03:44 ABD’de başkanlık yarışında West Virginia’yı Trump, Virginia’yı Biden kazandı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde West Virginia eyaletinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Virginia eyaletinde Demokrat Joe Biden kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan seçim sonuçlara göre ABD Başkanı Trump, West Virginia eyaletinde rakibi Biden’i yendi.

03:41 Güney Carolina’da ABD Başkanı Donald Trump, Florida ve Georgia’da Demokrat aday Joe Biden önde götürüyor

ABD’de 2020 Başkanlık Seçimi’nde Florida, Georgia ve Güney Carolina eyaletlerinden resmi olmayan ilk sonuçlar geldi.

Fox News’in haberine göre, oyların yüzde 56’sının sayıldığı Florida ve yüzde 4’ünün sayıldığı Georgia’da Demokrat aday Joe Biden; oyların yüzde 1’inin sayıldığı Güney Carolina’da ise ABD Başkanı Donald Trump seçim yarışını önde götürüyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap