Acil Tıp Uzmanı anlattı: Depremzedelerin üzerine örtülen sarı renkli örtü nedir?

by Haber Fora

Acil Tıp Uzmanı Dr. Sarper Yılmaz, İzmir depreminde enkazdan çıkartılan depremzedelerin üzerine örtülen alüminyum örtüyle ilgili olarak, “Deprem, sel, yangın, gibi afetlerin çoğunda kullanılır. Soğukta gümüş tarafı sıcakta sarı tarafı vücuda sarılır” açıklamasını yaptı.

İzmir’de yaşanan depremin ardından arama kurtarma ekipleri, enkaz altından çıkarılan depremzedelerin üzerine alüminyum yanık örtüsü örttü. Acil Tıp Uzmanı Dr. Sarper Yılmaz, “Alüminyum yanık örtüsü. Enkazdan çıkarılanların üzerindeki parlak şey nedir?, Günlük hayatta kullanılan bir şey midir? Afet çantalarında bulunur mu, amaç nedir?, Soruları çok soruldu, açıklayayım” diyerek merak edilen sorularla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.
Sarper, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeler kullandı: 
“Alüminyum bir folyodan oluşur bu örtü. Yanıklarda sık kullandığımız için yanık örtüsü diye bilinir. Oysa deprem, sel, yangın, gibi afetlerin çoğunda kullanılır. Dağcılıkta da hipotermiden korunma amaçlı kullanılabilir.
İki rengi vardır. Sarı taraf ve metal taraf.
-Metal renkli yönü vücudu soğutur.
-Sarı renkli yönü vücudu ısıtır.
Yani; soğukta gümüş tarafı sıcakta sarı tarafı vücuda sarılır.
Soğuk bir dönemde olduğu için afet sarı tarafı üzerinde görünüyor yaralıların.
Amaç;
-Hastanın vücut sıcaklığını sabit tutmak
-Hissedilmeyen buharlaşmayı engelleyip vücudun sıvı kaybını engellemek
-Özellikle yanıklarda ağrı kesici etkisi bile vardır.
Artık acil yardım çantaları için önerilmektedir bu özelliklerinden dolayı. Günlük yiyeceklerimiz için kullandığımız alüminyum ile benzer yapıya sahiptir fakat son yıllarda farklı özellikte olanları da üretildi.
Adı ‘yanık battaniyesi’ diye bilinmesi nedeniyle içinde kumaş, ipek, yün gibi yapılar var sanır ama yoktur. Özellikle iş yetlerinde ve afet çantalarınızda bulunmasının faydası vardır.” 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap