Af Örgütü: Myanmar ordusu eylemcileri muharebe taktikleriyle öldürüyor

by Haber Fora

Uluslararası Af Örgütü, 1 Şubat’ta gerçekleşen darbeden bu yana çok sayıda kişinin öldürüldüğü Myanmar’daki gösterilerle ilgili bir rapor yayımladı.

Perşembe günü paylaşılan raporda, ordunun darbe karşıtı protestoculara yönelik muharebe taktikleri ve öldürücü güç kullandığı vurgulandı.

28 Şubat-8 Mart döneminde yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili 55 video kaydını inceleyen insan hakları kuruluşu, birçok kişinin yargısız infaz sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi.

Myanmar ordusunun (Tatmadaw) protestocuları öldürmek için savaş alanlarına uygun silahlar kullandığını ifade eden Af Örgütü, bu tür askeri donanımların, Arakanlı Müslümanlar (Rohingya) da dahil olmak üzere etnik azınlıklara yıllarca zulüm yapmakla suçlanan birimlerin elinde olduğunu aktardı.

“BM Güvenlik Konseyi’ni uyardık ama kimse dinlemedi”

Söz konusu eylemlerin güvenlik güçlerinin bireysel kararları olmadığını ve emrin üst kademelerden geldiğini belirten Af Örgütü Kriz Müdahale Direktörü Joanne Mariner şunları söyledi:

Kuruluş ayrıca, kullanılan silahlar arasında keskin nişancı tüfekleri ve hafif makineli tüfeklerin yanı sıra taarruz tüfekleri ve makineli tabancalar olduğunu bildirdi.

Diğer yandan “işkence ve tutuklamaların bu askeri cuntanın bir taktiği” olduğunu belirten Siyasi Mahkumlara Yardım Derneği’ne (AAPP) göre, darbeden bu yana 60’tan fazla kişinin hayatını kaybettiği, 2 bin 8 kişinin de gözaltına alındığı belirtiliyor.

Haber Fora, Reuters, Af Örgütü, Siyasi Mahkumlara Yardım Derneği

Derleyen: Elvide Demirkol

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap