Ağbal: TCMB enflasyon hedeflemesini kararlı bir şekilde uygulayacak

by Haber Fora
Ağbal: TCMB enflasyon hedeflemesini kararlı bir şekilde uygulayacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, fiyat istikrarı odaklı politikaya ilişkin mesajlarına devam ediyor.

Ağbal TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda, “Fiyat istikrarı ile istikrarlı ve hızlı büyüme arasındaki pozitif ilişki, ekonomideki öngörülebilirliğin sağlanmasıyla iş ve yatırım ortamının iyileşmesinden kaynaklanmaktadır. Fiyat istikrarı ekonomik istikrarın uzun vadeli refahın temel ölçütlerinden en önemlisini oluşturmaktadır. Merkez bankaları, toplumsal refah artışına en büyük katkıyı fiyat istikrarını sağlayarak yapar. TCMB enflasyon hedeflemesi rejimini kararlı bir şekilde uygulayacak. Para politikası kararları fiyat istikrarı önceliği korunarak alınacak.” ifadelerini kullandı.

Ağbal ekonomik faaliyete ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. TCMB Başkanı Ağbal bu konuda, “Ekonomimiz son çeyrekte, 3. çeyrekte oluşan güçlü momentumu, ivmeyi sürdürmektedir. Üretim, tüketim ve yatırımda güçlü ivme devam etmektedir. Son çeyreğe ilişkin göstergeler, ekonomik faaliyette güçlü bir seyre işaret etmektedir.” diye konuştu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap