AİHM Türkiye’den Demirtaş davası için savunma istedi: Soruşturmanın esasına girmeye karar verdi

by Haber Fora

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili Türkiye’den savunma istedi.

Daha önce Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması yönünde karar veren AİHM bu kez Kobani (Ayn el Arab) soruşturması nedeniyle Türkiye’den savunma istedi. Demirtaş’ın avukatları Benan Molu, Ramazan Demir ve Mahsuni Karaman AİHM’in Türkiye’den savunma istemesini Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’e değerlendirdi.

AİHM, AYM’nin Kasım 2019’dan beri Demirtaş’ın başvurusuyla ilgili karar vermemesi nedeniyle “tutuklulukla ilgili başvurularda süratle karar verme yükümlülüğünü yerine getirip getirmediğini” ve “AYM’nin Demirtaş için tüketilmesi gereken etkili bir iç hukuk yolu olup olmadığını” da sordu.

“AİHM Kobane soruşturmasının esasına girmeye karar verdi”

Demirtaş’ın avukatları Benan Molu, Ramazan Demir ve Mahsuni Karaman AİHM’in Türkiye’den savunma istemesinin ardından yaptıkları açıklamada şunları söyledi:

AİHM’in Türkiye’ye yönelttiği sorular şöyle:

AİHM’in Demirtaş kararı

AİHM, Demirtaş’ın tutukluluğu için öne sürülen gerekçelerin yetersiz olduğuna hükmetti. Demirtaş’ın hukuki değil, siyasi gerekçelerle tutuklu olduğu sonucuna varan AİHM, seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiğine de belirtti.

AİHM ayrıca, Demirtaş’ın bir parlamenter olarak ifade özgürlüğünün ihlal edildiği sonucuna da vardı. Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 46’ncı maddesi gereği, Ankara’nın AİHM kararlarını yerine getirme yükümlülüğünü hatırlatarak, karar yerine getirilmediği sürece Demirtaş’ın haklarının “sürekli ihlal” edilmiş sayılacağı uyarısında bulundu.

Mahkeme kararında, dava öncesi tutukluluk süresinin uzun olmasının Demirtaş’ın Türkiye’de Meclis’teki siyasi faaliyetlerde yer almasını engellediğini, bunun da ifade özgürlüğü ile seçme ve seçilme özgürlüğüne haklı olmayan müdahale anlamı taşıdığını belirtildi.

AİHM, Türkiye’nin Demirtaş’a 3 bin 500 euro maddi ve 25 bin 000 euro manevi tazminat ödemesine; masraf ve harcamalar için de 31 bin 900 euro ödemesine karar verdi.

İktidardan sert tepki

AİHM’in kararının ardından iktidar kanadından sert tepkiler gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yaptığı açıklamada “PKK’yı eleştirin’ denmesine rağmen bir kez bile PKK ile açıklama yapmayan, tam tersine onlara destek veren, iştahlandıran Selahattin Demirtaş teröristtir. AİHM’nin almış olduğu karar boşlukta bir karardır. Hiçbir anlamı yoktur. Çok net ve açıktır. Türkiye’nin hukuk sisteminin, idari yapısının yıllardır şahit olduğu, bu hali Türkiye düşmanlığı üzerinden sergileyen Avrupa temizleyemez, temizleyemeyecektir” ifadelerini kullanmıştı.

 

Gazete Duvar, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap