AİHM’den Selahattin Demirtaş için “hak ihlali” kararı: Derhal tahliye edilsin

by Haber Fora

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, Türkiye’de cezaevinde bulunan Halkların Demokrasi Partisi (HDP) eski Eş-Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili 2018 yılında verilen ‘Serbest bırakılmalı’ kararına ilişkin yapılan temyiz başvurusunu karara bağladı.

17 yargıçtan oluşan büyük daire mahkemesi 15’e karşı iki oyla Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerektiğine karar verdi.

AİHM ayrıca, Türkiye hükümetinin birçok itirazını oybirliği ile bazılarını da çoğunluk kararı ile reddetti.

Demirtaş’ın avukatlarından açıklama

Demirtaş’ın avukatları Mahsuni Karaman ve Benan Molu karara ilişkin açıklama yaptı.

Karaman sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Molu ise, kararın kesin ve bağlayıcı olduğunu belirterek şunları kaydetti:

HDP’den açıklama

Halkların Demokratik Partisi (HDP) AİHM’in söz konusu kararını sosyal medya hesabından duyurdu.

Yapılan paylaşımda, “AİHM Büyük Daire, Demirtaş’la ilgili geçen yıl yaptığı duruşmaya yönelik verdiği kararı açıkladı. Bu kararın gereği olarak Demirtaş ve tüm seçilmiş siyasetçiler derhal serbest bırakılmalıdır. Seçilmişleri rehin tutma suçu daha fazla sürdürülemez” denildi.

Ne olmuştu?

Temyiz başvurularını inceleyen AİHM’in beş kişiden oluşan paneli geçen yıl, hem Türkiye’nin hem de Demirtaş’ın avukatlarının yaptıkları başvuruyu kabul ederek, davanın 17 yargıçtan oluşan Büyük Daire’de görülmesini kararlaştırmış Büyük Daire de geçen yıl 18 Eylül’de başvuru ile ilgili bir duruşma düzenlenmişti.

2018 yılı kasım ayında AİHM’in ilgili dairesi, Selahattin Demirtaş’ın yaptığı başvuruyla ilgili olarak Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmederek Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istemişti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap