AİHM’in kararı, Demirtaş’ı tutuklayan hakim ve davanın görüldüğü mahkeme heyetinin terfisinde etkili olacak

by Haber Fora

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başvurusundan kararını verdi.

AİHM, Demirtaş’ın hukuki değil siyasi gerekçelerle tutuklu olduğunu belirtirken, derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı. 

AİHM’in Demirtaş kararı, terfiye engel olabilir

AİHM’in ihlal kararı, Selahattin Demirtaş’a yönelik ilk tutuklama kararını veren Sulh Ceza Hakimi ve davanın görüldüğü Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi heyetini de ilgilendiriyor. Çünkü, hakim ve savcıların terfi kriterleri arasına, 15 Ocak 2020’de yapılan düzenlemeyle Anayasa Mahkemesi (AYM) ve AİHM’de yapılan incelemelerde ihlal kararına sebebiyet verip vermedikleri de girdi. 

HSK’nın terfi kriterleri arasına girdi

Hakim ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) internet sitesinde yer alan “Hakim ve savcıların derece yükselmesine ilişkin ilke kararı” bölümündeki 6. maddede, AYM ve AİHM’de yapılan incelemelerden çıkan ihlal kararlarının, terfi konusunda bağlayıcı olduğu şu ifadelerle anlatılıyor:

Bakan Gül TBMM’de duyurmuştu

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Adalet Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, 10 Aralık’ta TBMM Genel Kurulu’na hitap eden Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de, AYM ve AİHM kararlarının terfi için kriter haline getirildiğini söylemişti. Gül, konuşmasında şu ifadelere yer vermişti:

9 kriter daha var

AYM ve AİHM’deki ihlal kararlarının yanı sıra, hakim ve savcıların terfisini ilgilendiren diğer 9 kriter şöyle: 

a) Ahlaki gidişleri,
b) Mesleki bilgi ve anlayışları,
c) Gayret ve çalışkanlıkları,
d) Gördükleri işlerin birikmesine sebep olup olmadıkları,
e) Çıkardıkları işlerin miktar ve mahiyetleri,
f) Göreve bağlılıkları ve devamları,
g) Üst merciler ve müfettişlerce haklarında düzenlenen performans değerlendirme ve geliştirme formları, hal kâğıtları ve sicil fişleri,
h) Kanun yolu incelemesinden geçen işlerine ilişkin düzenlenen kanun yolu değerlendirme formları,
i) Örnek karar ve mütalaaları ve varsa meslekî eser ve yazıları, katıldıkları meslek içi ve uzmanlık eğitim programları ile genel sicil durumları…

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap