AK Parti Grup Başkanvekili Turan’dan HDP için “ara formül” önerisi

by Haber Fora

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Biz hep parti kapatmalarının dışında olduk. Bunun Türkiye’ye faydası olmadığını düşünüyoruz” diye konuştu.

Makamında gazetecilerle buluşan Turan parti kapatma tartışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu.

Turan AK Parti olarak partilerin kapatılmasının Türkiye’ye faydası olmadığını düşündüklerini belirterek şunları söyledi:

“Ara formül” önerisi

Turan parti kapatmaktan öte cezalar verilmesi gerektiğine işaret ederek, “Hazine yardımının kesilmesi, ilgililerin vekilliğinin düşürülmesi, vekil değilse ceza kovuşturmasının başlaması gibi ara formüller var. Bunların hepsini yargının mutlaka değerlendirmesi kanaatindeyim. HDP’nin bir siyasi parti gibi değil bir terör örgütünün sözcüsü gibi davranıyor olmasından kaynaklı yargı başta tüm kurumların gereğini yapması lazım. Ancak yargı gereğini yapması lazım dediğimizde parti kapatmanın yanında hazine yardımını kesmek gibi, teröre sahip çıkan vekillerin ceza alması, vekilliğinin düşürülmesi ara formüller de var. Yargının tümünü değerlendirmesinde fayda var diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“AİHM, Refah Partisi’nin kapatılmasında, başörtüsü davalarında ne kadar adilse, Demirtaş kararında da o kadar adil”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş ile ilgili kararının hukuki değil siyasi olduğunu belirten Turan, “Burada konu AİHM kararından önce Demirtaş’ın ne yaptığıdır? 50’den fazla kişinin hayatını kaybettiği 6-8 Ekim Olayları olsun, suç işlemeye alenen tahrik, silahlı terör örgütüne üye olmak, halkı kanunlara uymamaya tahrik etmek, terör örgütü propagandası yapmak, suçu ve suçluyu övmek gibi pek çok suçtan Demirtaş hakkında suç isnadı var. Davalar devam ediyor” diye konuştu.

6-8 Ekim Olaylarının baş müsebbibinin tartışmasız Demirtaş olduğunu ileri süren Turan şunları kaydetti:

 

İHA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap