AK Parti Sözcüsü Çelik’ten AİHM’in Demirtaş kararı hakkında açıklama: Gerekçeli kararı hukuk sistemimiz değerlendirecektir

by Haber Fora

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına ilişkin kararını “Yaklaşık 100-150 sayfalık bir gerekçeli kararı var. Tabii ki gerekçeli kararı hukuk sistemimiz değerlendirecektir” ifadeleriyle değerlendirdi.

Çelik, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ömer Çelik, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun gündeme taşıdığı bazı emniyet müdürlükleri ve cezaevlerinde çıplak aramaların yapıldığı iddialarına ilişkin soru üzerine, insan onuru ve haysiyetini inciten, insan şerefini ayaklar altına alan her türlü uygulamaya karşı çok güçlü bir mücadele verdiklerini belirtti.

Geçmişten bugüne kadar işkenceye sıfır tolerans ilkesiyle hareket ettiklerini aktaran Çelik, söz konusu iddiaları gündeme getirenlerin adliye ve güvenlik teşkilatı çalışanlarını zan altında bırakmaya çalışarak, onlara iftira attığını söyledi.

Söz konusu kişilerin her gün yeni bir açıklama yaptığını ve her seferinde söylediklerinin yalan olduğunun ortaya çıktığını anlatan Sözcü Çelik, “Zaten bunların sayısı 3-5 kişiyi geçmiyor. Daha sonra onu bir şekilde kitleselleştiriyorlar, bu hale sokuyorlar. Burada cezaevlerindeki ve diğer yerlerdeki arama prosedürleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına, Anayasa Mahkemesi kararlarına, diğer içtihatlara uygun bir şekilde yapılıyor. Ayrıca bütün bunlar denetleme mekanizmalarımız tarafından da her gün denetleniyor, her gün takip ediyor. ‘İşkenceye sıfır tolerans’ ilkesi hakkında herhangi bir zaaf ve gevşeme yoktur” ifadesini kullandı. 

“Bunun üzerine en kuvvetli şekilde biz gideriz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz konusu iddialara ilişkin, “Bu önceden de vardı, bugün de var” şeklindeki açıklamasını hatırlatan Çelik, “İnsan biraz sorumlu davranır. Muhalefet yapacaksan yaparsın, siyasi argüman üretirsin. Ama bütün bunları yaptığında adliye teşkilatını, güvenlik teşkilatlarını bu kadar zan altında bırakmaya hakkın yok. Nihayetinde Uşak’taki polis kardeşlerimiz de suç duyurusunda bulundular. Yani burada elinde bir bilgi, belge olan varsa, işkenceye sıfır toleransla ilgili herhangi bir yerde gözden kaçan bir şey varsa bunun üzerine en kuvvetli şekilde biz gideriz” diye konuştu.

Ömer Çelik, yayınlanan güvenlik kamerası görüntüleriyle söz konusu iddiaların yalan olduğunun ortaya çıktığını vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Cumhur İttifakı içerisinde farklı bir yaklaşım yok”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “HDP kapatılsın” ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un “Parti kapatmalar çözüm değil” şeklindeki açıklamaları sorulan AK Parti Sözcüsü Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu:

“MYK’da herhangi bir değerlendirme yapılmadı”

İspanya’da terör örgütü ETA’nın siyasi kolu olduğu gerekçesiyle siyasi partiler yasası çerçevesinde yasa dışı ilan edilerek kapatılan Batasuna Partisini örnek gösteren ve söz konusu kararın da AİHM tarafından onaylandığını hatırlatan Çelik, şunları söyledi:

Demokrasi ve hukukun en büyük düşmanının terör olduğu vurgulayan Ömer Çelik, demokrasi ve hukuk devletinin terör karşısında asla çaresiz olmadığını, terörün propagandası, kutsanması ve meşrulaştırılması konusunda da hukuk devletinin mekanizmaları içerisinde gereken tedbirleri alacağını, bunun modeli ve şeklinin nasıl olacağı MYK’da tartışılmadığı için bir şey söylemeyeceğini de sözlerine ekledi. 

Çelik, muhalefetin “Osman Öcalan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir danışmanı ile görüştüğü” iddiasının sorulması üzerine şunları söyledi:

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına ilişkin kararının hatırlatılması üzerine de Çelik, “Ben buraya gelirken gerçekleşen sıcak bir karar. Yaklaşık 100-150 sayfalık bir gerekçeli kararı var. Tabii ki gerekçeli kararı hukuk sistemimiz değerlendirecektir. Hukuk sistemimizin değerlendirmesine göre bir yaklaşım getirilecektir” ifadesini kullandı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap