AK Parti’li Kaya: İstanbul Sözleşmesi’ne ihtiyacımız yok, “Ankara Mutabakatı” denilen yeni bir çalışma ortaya koyacağız

by Haber Fora

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kadınların siyasete atılmasında, kültürel ve sosyal alanlar ile iş hayatında aktif olarak yer almasında öncü olduğunu dile getiren Kaya, AK Parti hükümetleri süresince de kadının güçlendirilmesi ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda Anayasa’dan Türk Ceza Kanunu’na kadar devrim niteliğinde düzenlemelerin hayata geçirildiğini anlattı. 

“İstanbul Sözleşmesine ihtiyacımız yok”

Kaya, şiddetin her türlüsünün insanlık suçu olduğunu vurgulayarak, “Kadın haklarının teminatı için İstanbul Sözleşmesine ihtiyacımız olmadığını görüyoruz. Türkiye kendi hukukuyla, iç mevzuatıyla, anayasal düzenlemeleriyle kadınların hakkını koruyacak güce sahiptir. Bu konuda aslolan İstanbul Sözleşmesi değil, bizim kendi hukukumuz ve bu konuda yapmış olduğumuz düzenlemelerdir. Kadına karşı şiddetle mücadele noktasında kararlılık olduğu müddetçe bu konuda hiçbir şekilde geri adım atılmayacaktır” diye konuştu.

Kadın haklarını koruyacak yeni düzenlemelerde yapacaklarını ifade eden Kaya şöyle devam etti:

“Ankara Mutabakatı denilen yeni bir çalışmayı ortaya koymayı planlıyoruz”

AK Parti’nin kurulduğu günden beri kadının ve ailenin yanında olduğunu ifade eden Kaya, dertlerinin kadını ve aileyi güçlendirmek ve korumak olduğunu, kadını korumanın toplumun her bir ferdini güvence altına almak demek olduğunu söyledi. 

Sözleşmenin iptalini isteyen çevrelerin de sözleşmeyi savunan çevrelerin de fikirlerinin çok değerli olduğunu dile getiren Kaya şöyle devam etti:

AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap