AK Parti’li Kurtulmuş: CAATSA yaptırımlarının arkasındaki esas neden Türkiye’nin önlenemeyen yükselişi

by Haber Fora

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ABD’nin S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye yönelik aldığı yaptırım kararına ilişkin olarak değerlendirmede bulundu.

Kurtulmuş, “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) yaptırımlarının esas hedefi, güçlü ve büyük Türkiye’nin yükselen yıldızı milli savunma sanayimizdir” ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’nin 2002-2019 yılları arasındaki savunma sanayii yerlilik oranları ile savunma ve havacılık ihracatına ilişkin verilere yer verdi. Kurtulmuş, “Aslında herkes biliyor ki CAATSA yaptırımlarının arkasındaki esas neden S-400 meselesi değildir. Türkiye’nin önlenemeyen yükselişidir” görüşünü paylaştı.

“2000’li yılların başında milli savunma sanayimiz yüzde 80’e yakın oranda dışa bağımlıyken, günümüzde bu oran yüzde 30 seviyelerine düşmüştür” diyen Kurtulmuş şunları kaydetti:

“Yaptırımların hedefi milli savunma sanayimiz”

ABD yaptırımlarının esas hedefinin, güçlü ve büyük Türkiye’nin yükselen yıldızı milli savunma sanayii olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, “Aslında herkes biliyor ki CAATSA yaptırımlarının arkasındakilerinin uykularını kaçıran, Türkiye’nin yeni küresel ve bölgesel denklemlerde yeniden güçlü ve büyük bir ülke olarak yer almaya başlamasıdır. Korkuları Türkiye’nin önlenemeyen yükselişidir” değerlendirmesini yaptı. 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap