AK Parti’li Kurtulmuş: Kongremizi yaptıktan sonra 2023 seçim süreci başlayacak

by Haber Fora

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 24 Mart’ta AK Parti Kongresi’nin hemen ardından 2023 seçim sürecinin başlayacağını bildirdi.

Kurtulmuş, “Eksiklerimiz hatalarımız nerede bunu tamamlayacağız. Teşkilatlarımızı çok daha güçlü bir hale dönüştüreceğiz. Ana temamız ‘inandığın yolda yürü’ olacak” ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Merkezi’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, bölge ülkelerinin çıkış noktasının demokrasi olduğunu belirtti.

Kurtulmuş şunları söyledi:

Siyasi Partiler Yasası ile ilgili bir çalışmanın yürütüldüğünü hatırlatan Kurtulmuş, “Uzun yıllar boyunca çok yüksek olan seçim barajının Türkiye demokrasisine bir faydası olmayacağını söyledik. Zaten ittifaklarla birlikte yüzde 10 barajının da bir önemi kalmadı. Şu anda parlamentoda yaklaşık 12 parti var. Yüzde birden az olan partiler şu anda Meclis’te temsil ediliyor. Yeni sistem yüzde 50 artı 1 gerektiriyor. Bunun içinde ittifak sisteminin önü yasal olarak açılmıştır. İstiyoruz ki farklı kimliği ve görüşü olan herkesin Meclis’te temsilcisi olsun. Derdimiz, daha demokratik, temsil kabiliyeti daha yüksek daha güçlü bir parlamentoyu kuracak olan seçim sisteminin oluşması” diye konuştu.

“24 Mart yeni dönem olacak”

Kurtulmuş, 24 Mart’ta gerçekleşecek partisinin 7’nci Olağan Büyük Kongresi’nin ardından 2023 seçimleri için start vereceklerini belirterek, “Yaklaşık yüzde 70 bir yenilenme söz konusu oldu, ilçe ve il kongrelerimizde. 24’ündeki kongremizi yaptıktan hemen sonra 2023 seçim süreci başlayacak. Eksiklerimiz, hatalarımız nerede bunu tamamlayacağız. Teşkilatlarımızı çok daha güçlü bir hale dönüştüreceğiz. Ana temamız, ‘inandığın yolda yürü’ olacak. 24 Mart sonrası yeni dönem olacak” dedi.

Kurtulmuş şöyle devam etti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap