AK Parti’nin 75 kişilik MKYK listesi belli oldu: Listede kimler var?

by Haber Fora

AK Parti’nin Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen 7. Olağan Büyük  Kongresi’nde yapılan tüzük değişikliğiyle MKYK’de asil üye sayısı 50’den 75’e  yükseltildi. Yedek üye sayısı da 35 oldu.

MKYK’de 28 isim yerini korurken, 22 isim yeni parti yönetiminde yer  almadı. Kurula 47 yeni isim girdi.

Kamuoyunun merakla beklediği AK Parti’nin 7. Büyük Kongresi’nde tamamlandı. Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın tek aday olduğu kongereye tek listeyle girildi. Yeni MKYK’da dikkat çekici isimler de yer aldı:

 

Türk İslam Karakoç:

2012’de hayatını kaybeden Şair Abdurrahim Karakoç’un büyük oğlu olan Türk İslam Karakoç, milliyetçi camianın yakından tanıdığı bir isim.

 Ankara Sincan Lisesi’ni bitiren Karakoç,daha sonra  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. 1993 yılında mezun olan Karakoç, 1996 yılında avukatlık yapmaya başladı. 18 yıldır Ankara Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapan Karakoç, bir süre de Büyük Birlik Partisi  (BBP) Ankara İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştu.

 

Abdurrahim Fırat:

Şeyh Said’in torunu olan Abdurrahim Fırat,  Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Erzurum Barosuna bağlı serbest avukat olarak çalışan Abdurrahim Fırat, 2007 ve 2011 yılında yapılan genel seçimlerde AK Parti’den aday adayı oldu.

2012 Haziran ayında yapılan AK Parti 4.Olağan Kongresi’nde Erzurum il yönetimine seçildi. 2015’te AK Parti tarafından milletvekili adayı gösterilen Abdurrahim Fırat, Erzurum’da   yaptığı bir ziyaret sırasında HDP’li grubun saldırısına uğramıştı.

 

Mücahit Arınç:

AK Parti’nin yeni yönetiminde Merkez Disiplin Kurulu Üyesi olarak Bülent Arınç’ın oğlu, AK Parti Milletvekili Ahmet Mücahit Arınç görev yapacak. 

Eski TBMM Başkanı, AKP’li Bülent Arınç da kongre salonunda yerini aldı. Bülent Arınç geçen kasım ayında yaptığı açıklamalar sonrasında Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğinden istifa etmişti.

 

Mücahit Birinci:

 Gerçek adı Niyazi Birinci olan,  yakın zamanda vefat eden   Akit yazarı Yavuz Bahadıroğlu’nun oğlu.  2012-2014 yılları arasında AKP Beylikdüzü İlçe Başkanı olan Mücahit Birinci, 2014-2019 yılları arasında da Beylikdüzü Belediye Meclis üyeliği ve AKP Belediye Meclisi Grup Başkanvekilliği yapmıştı. Mücahit Birinci, son dönemlerde  İBB’nin yöneticileriyle girdiği tartışmalarla adından söz ettirmişti.

 

Seda Sarıbaş:

 AK Parti 7. Olağan kongresinde Seda Sarıbaş MKYK üyeleri arasına girdi. Seda Sarıbaş, 2006 yılında Miss Turkey Güzellik yarışmasında “Veet Türkiye Güzeli” seçildi. Bir süre modellik yapan Seda Sarıbaş, Didimli iş insanı Sedat Sarıbaş ile evlendi. Seda Sarıbaş Didim’e taşındı ve bir süre eşiyle birlikte benzin istasyonu işletmeciliği yaptı. Biri kız iki çocuk sahibi olan Seda Sarıbaş’ı siyasetle tanıştıran eşi oldu. Ailesinden ‘Milli Görüşçü’ olduğunu söyleyen Seda Sarıbaş,” AK Parti ile başladım. Biz milli görüşçü bir ailenin içinde yetişmiş biriyim ben. Annem Refah Partisi ve Ak Parti döneminde siyaset içerisindeydi. Hala daha Ak Parti içerisinde” demişti.

Eyüp Gökhan Özcan:

Bir dönem Alperen Ocakları Genel Başkanlığı, Büyük Birlik Partisi (BBP) MKYK üyeliği, BBP Gençlik Müşavirliği ve BBP Genel Başkan Baş müşavirliği görevlerini yaptı

Mustafa Şen:

Milli Gençlik Vakfı İstanbul İl başkanlığı yaptı. Boğaziçi Üniversitesi mezunu. Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkilerde çalışmalar yürüttü. Sosyoloji mastırına sahip. Fazilet Partisi İstanbul il yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. AK Parti milletvekili adaylığında bulundu.15 yıla yakın GENAR araştırma şirketinde müdürlük görevinde bulunduktan sonra hem Ahmet Davutoğlu hem de Binali Yıldırım dönemlerinde Başbakanlık Başmüşavirliği görevini yürüttü

22 isim yönetimde yer almadı

MKYK’de 28 isim yerini korurken, 22 isim yeni parti yönetiminde yer  almadı. Kurula 47 yeni isim girdi.

AK Parti’nin 7. Olağan Büyük Kongresi’nde oluşturulan yeni listeye  göre asil üyeler şu isimlerden oluştu:

MKYK yedek üyeleri ise şöyle:

Merkez Disiplin Kurulu asil üyeleri, Ahmet Aydın, Abdulkadir Özel,  Nevzat Şatıroğlu, Ali Özkaya, Ahmet Mücahit Arınç, Zehra Taşkesenlioğlu Ban,  Zeynep Yıldız, Serkan Bayram, Çiğdem Koncagül, İffet Polat, Betül Altunsoy  Yanılmaz, Fatma Öncü, Mehmet Sarı, Murat Alparslan, Zahir Soğanda, yedek üyeleri  ise Abdülmecit Tarhan, Abbas Aydın, Fatih Uyar, Serhat Karademir, Vahit Atalan  oldu.

Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu asil üyeleri Yalçın  Akdoğan, Zeyid Aslan, Yaşar Bahçeci, yedek üyeleri Alim Tunç, Necip Filiz olarak  belirlendi.

Siyasi Erdem ve Etik Kurulu asil üyeleri Kemalettin Aydın, Şükrü  Ayalan, Hüseyin Özbakır, Cengiz Aydoğdu, Serap Yahşi Yaşar, yedek üyeleri Feyzi  Sevgili, Zülfiye Füsun Kümet’ten oluştu.

MKYK listesinde 47 yeni isim

AK Parti’nin bugün yapılan 7. Olağan Büyük Kongresi’nde mevcut MKYK  üyelerinden 22 kişi listede yer almazken, üye sayısının da artırılmasıyla bu  isimlerin yerine 47 yeni isim görevlendirildi.

Yeni üyeler arasında Binali Yıldırım, Bekir Bozdağ, Menderes Türel  gibi isimler yer aldı. MKYK’ye yeni giren 47 isim şöyle:

Mevcut MKYK’den yeni listede yer almayanlar

Mevcut MKYK’de görev yapan Mahir Ünal, Cevdet Yılmaz, Lütfi Elvan gibi  isimler yeni listede yer almadı.

Yeni MKYK listesinde yer almayan isimler, Ahmet Arslan, Ahmet Sorgun,  Ahmet Tan, Cevdet Yılmaz, Erol Kaya, Eyüp Özsoy, Gökçe Özdağan Enç, Harun  Karacan, Hatice Kübra Öztürk Gökkaya, Hatice Merve Tatar, İffet Polat, Lütfi  Elvan, Mahir Ünal, Mehmet Akif Kalaycı, Metin Yavuz, Mahmut Atilla Kaya, Mustafa  Ataş, Osman Nuri Gülaçar, Tuğba Işık Ercan, Vildan Polat, Yavuz Subaşı ve Zehra  Taşkesenlioğlu Ban oldu.

MKYK’da yerini koruyan 28 isim ise şöyle:

“Ahmet Sami Ceylan, Ali İhsan Yavuz, Bülent Tüfenkci, Büşra Paker,  Çiğdem Karaaslan, Efkan Ala, Emine Zeybek, Erkan Kandemir, Fatih Şahin, Fatma  Aksal, Fatma Betül Sayan Kaya, Hacı Bayram Türkoğlu, Hamza Dağ, Hayati Yazıcı,  İbrahim Halil Yıldız, Jülide Sarıeroğlu, Leyla Şahin Usta, Mehmet Özhaseki, Metin  Bulut, Murat Baybatur, Mustafa Köse, Mustafa Yel, Numan Kurtulmuş, Nurettin  Canikli, Orhan Miroğlu, Ömer Çelik, Öznur Çalık, Vedat Demiröz.”

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap