Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nı değerlendirdi: Bazı gelişmeler olabilir

by Haber Fora

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısına ilişkin “Eğer müttefikler güçlü olursa ittifakın da güçlü olacağını ifade ederek Türkiye’ye, ülkemize yönelik lisans kısıtlamaları ile yaptırım girişimi ve tehditlerinin ittifakı zayıflattığını da açıkça müttefiklerimizin dikkatine getirdik” dedi.

Akar, “Önümüzdeki dönemde; bugüne kadar yapılan ve bundan sonra da yapılacak temaslarla bu konuda bazı gelişmelerin olabileceğini değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen ve iki gün süren NATO Savunma Bakanları Toplantısı tamamlandı.

Akar, yaptığı açıklamada, toplantıda savunma ve caydırıcılık konuları, Afganistan ile Irak’taki NATO’nun faaliyetleri ve küresel gelişmelerin konuşulup, görüşüldüğünü belirtti.

Başta NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg olmak üzere, müttefiklerin, Gara operasyonundaki şehitler için taziye dileklerini ilettiğini ifade eden Akar, şunları söyledi:

Şehitlerin kanının yerde kalmadığını vurgulayan Akar, “Herkes şunu bilmeli ki terörle mücadelemiz en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir.” diye konuştu.

Toplantıda, ayrıca Afganistan’daki gelişmeler ve ittifakın önündeki seçeneklerin değerlendirildiğini belirten Akar, şöyle devam etti:

“Bazı gelişmelerin olabileceğini değerlendiriyoruz”

Akar, 2030’lu yıllara giden süreçte, NATO’nun adaptasyon çalışmalarını desteklerini belirterek, şunları kaydetti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap