Akşener: Cumhur İttifakı’nda tabanlar açısından sorun var

by Haber Fora

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhur İttifakı içerisinde tabanlar açısından sorun olduğunu ifade ederek, “MHP’nin bütün seçmeni AK Parti’nin cüzü müdür, hayır” dedi.

Akşener, Halk TV’de gazeteci Özlem Gürses’in sunduğu 20. Saat programına konuk olarak ülke gündemini değerlendirdi.

“AK Parti’nin bir genel başkan yardımcısına, Saray’ın şube müdürü, atanmış bir şahıs hakaret edebiliyor” diyen Akşener, “Amiyane tabirle fırça atabiliyor. Bütçeyi dikkatle izledim ben. Korkunçtu. Atanmış insanlar, canları bir kararnameye bağlı bu insanlar, milletvekillerine hakaret ettiler. Sayın Fuat Oktay’ı en azından feraset sahibi zannederdim. İnanılmaz çirkin, hakaretamiz konuşmalar yaptı. Her çıkan atanmış bakan, milletvekillerine yalancı dedi. Ağza alınmayacak sözler söylendi. Vesayetten bahsedilirken geçmişte; partili cumhurbaşkanlığı sistemiyle Meclis’te atanmışların seçilmişlere hakaretini gördük. Vesayetin yanına bir de hakareti koydu arkadaşlar” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın gerçeklik duygusunu kaybettiğini söyleyen Akşener şunları kaydetti:

“Damat bir sonuçtur kayınpeder sebep”

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevindeyken istifa eden Berat Albayrak hakkında da konuşan Akşener, “Kayınpeder sebep damat sonuçtur” dedi. “Faiz sebep enflasyon sonuçtur denilen Nobel ödüllük teori var ya” hatırlatmasında bulunan İYİ Parti lideri,  “Türkiye altınla borçlandı, yabancı para cinsinden borçlandı. 144 milyar TL fark geldi faiz ödemesinden doğan fark. Biz asgari ücreti 3000 lira yapın işverenin cebinden bir şey çıkmasın bunun maliyeti 71 milyar tutuyor dedik. Hayır dediler. Sonuç olarak 1,5 milyona yakın insan iş buluyor, sigortasızlar sigortalı oluyor, 100 milyar TL dar gelirliler harcama yapıyor, bu harcamalar Türkiye’nin ürettiği olduğu için gelir gitmiyor. Milli ekonomiye 400 milyar TL katkı yapıyor bu model” diye konuştu.

Merkez Bankası Başkanı’nın Erdoğan’ın dediğini yapmadığı için gittiğini daha sonra gelen başkanların ise her dediğini yaptığı için gönderildiğini kaydeden Akşener, “Dolayısıyla bu reformları yapabilmesi için parlamenter sisteme gitmek gerekir ama Erdoğan bunu yapmaz. Erdoğan bu yetkileri almak için yaptı zaten, almışken de bırakmaz. Esasında damat bir sonuçtur kayınpeder sebep. Damat gitti ekonomiyi bilmemesi, hiçbir kararının doğru olmaması konusunda eleştiren bir kişiyim ama sonuç olarak bütün faturayı kendisine kesmek doğru değil. Sayın Erdoğan’ın tutumu bu, böyle bir kafa, böyle bir zihniyet reform yapamaz” dedi.

“Bahçeli çift taraflı davranıyor”

“Sayın Bahçeli çift taraflı davranıyor” diyen Akşener şöyle devam etti:

Reformlar konusunda “Kanun çıkarmaktan ziyade zihinlerin değişmesi gerekiyor” görüşünü paylaşan İYİ Parti lideri, “Bu reformları zihinlerde yapmak gerekiyor, kanunlarla ilgili sorunumuz yok bizim uygulamalarla ilgili sorunumuz var. Bu gücü elinden bırakmayacağı için Sayın Erdoğan söyler ama yapılmasına yol vermez. Sayın Bahçeli’nin salladığı parmağın dışında gördüğüm şey bugüne kadar olan her adım partili cumhurbaşkanlığı sisteminin olması için yapıldığından bundan vazgeçilmeyecektir. Bu seçim ister 2021 yılında ister 2023’te yapılsın Sayın Erdoğan’ın seçilebilmesi mümkün değil. Çünkü bizzat Ak Parti’nin oy aldığı ilçeleri geziyorum vatandaşın tavırlarını göreceksiniz, gerçekten böyle olmaz” diye konuştu.

“Twitter’da gündem hazırlamak yerine randevu alsın”

Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması görüşü hakkında “Bağırdı çağırdı, bir de yargının karar vermesi konusunda” diyen Akşener şöyle devam etti:

“İktidar ile masa kurulabilir”

“Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek için iktidar partisi ile ittifak değil ama bir masa kurulabilir” diyen Akşener, “Ana Muhalefet Partisi’nin de o masada olması gerekir. Bir siyasi partinin genel başkanına bir başka siyasi partinin genel başkanı zürriyetsiz diyebildi. Bu kişilerin şahsının özne olduğu konuşma biçimi sonra hiçbir şey olmamış gibi el ele tutuştular. Dolayısıyla böyle bir birlikteliğin karşılığında seçmende inançsızlık ve şüpheyi getirdi. Biz iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek üzere elbette o masada oluruz. Ama diyorum ki, sadece bizimle olmaz, çünkü o sistemin meşru olması için ana muhalefet partisine de ihtiyaç var. Seçim olduğu zaman seçilemeyecek dediğim şahsın parlamenter sisteme geçildiği zaman seçilme ihtimali var mı? Öyle bir şey yok” ifadelerini kullandı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap