Akşener’den “AK Partili Rektör” ve “SMA’lı çocuklar” tepkisi

by Haber Fora

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın Çalar Saat programına katıldı.

Gündeme dair açıklamalarda bulunan Akşener Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “SMA hastası çocuklar üzerinden yapılan kirli kampanyaya iyi niyetli hiç kimsenin alet olmaması gerekir” ifadelerini eleştirerek şunları kaydetti:

Akşener, Bakan Koca’nın “İlaç şirketlerinin baskısı ile çocuklarımızın kobay olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Ülkemizde SMA hastalığı görülmeyene, mevcut tüm hastalarımız tedavi edilene kadar mücadelemiz devam edecektir” ifadelerine ilişkin de “Tumtraklı konuşulmuş da nasıl yani? Bu mücadeleyi nasıl vereceksiniz? Şu anda var olanların tedavisi için ne yapacaksınız? Mağdur aileler var insanlar bir şeyler yapabilmek için kampanyalar yapıyor. Binde bir milyonda bir ihtimal varsa bunu ailelere nasıl anlatacaksınız? Kimse de bu 75 milyon nereye gitti bilemez? Nelere para veriyoruz. Nerelere para gömülüyor. 9 milyar TL, 5 müteahhitten birinin vergi borcu silindi ya…” diye konuştu.

“İYİ Parti kurulmamış olsa büyükşehirler alınabilir miydi”

Makulun dili ve sesi olacaklarını söylediklerini hatırlatan Akşener şöyle devam etti:

Akşener açıklamalarına şu ifadelerle devam etti:

Sayın Erdoğan’ın Cuma namazı çıkışı yaptığı konuşma ile ilgili bir tweet attım. CHP’li kapalı bir kızımız için “vitrin süsü” yorumu yaptı. 60 küsür yaşında Cumhurbaşkanı bir adam 21 yaşındaki bir kız çocuğunu yaşınıza başınıza bakmadan onu hedef alırsanız. İnsani bir tepkiyi Meral Akşener verir.

Bakan Soylu’ya istifa çağrısı

Açıklamalarına “Sayın Soylu benim sözlerimden incineceğine yüzlerce kadının öldürüldüğü bir Türkiye’de İçişleri Bakanlığı koltuğunu işgal eden Sayın Soylu’nun şapkasını önüne koyup istifa etmelidir” ifadeleriyle devam eden Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da çağrıda bulundu.

Akşener “Sayın Erdoğan arayın o kızımızı helallik isteyin gönlünü. Alın Cuma çıkışı cami avlusunda böyle bir şey söylenemez. Sayın Soylu, patronun gözüne görünmeye çalışıyor. Görevini yapmaya davet ediyorum ben kendisini” diye konuştu.

“Enflasyon oranlarına inanmıyorum”

Akşener ekonomik durumu da eleştirirerek “Sarayın bütçesine yüzde 28 zam. Köprülere yüzde 25’e yakın zam. Enflasyon yüzde 14.6. Tarımda 2010’da 71 milyar dolarlık tarım üretimi yapılırken bugün 41-42 milyar dolar. Aradaki farkı siz görün” dedi. Akşener AK Parti’nin 2008 yılına kadar Kemal Derviş’in ekonomi paketini sürdürdüğünü belirterek “Sürdürülebilir kalkınma politikasına dönmek gerekiyordu ama dönemediler. Üretim azaldı, dışarıdan alım arttı. Lüks yaşam alışkanlık haline geldi. 2010’dan sonra güveni yıkan tavırlar ortaya kondu. Ekonomiyi iyi hale getirmenin yolu güven vermektir. Merkez Bankası, TÜİK, Meclis, üniversitelerin güvenini yerle bir ederseniz. Bu işin içinden çıkamazsınız. Acemoğlu’nun bir tezi var. Türkiye negatif bir döngü içerisinde. Şeffaflık olmadığı için kim inanıyor ki 14.6 olduğuna. Ben inanmıyorum. Gıda enflasyonu yüzde 28. Fakirin, dar gelirlinin enflasyonunu ayrı ölçün dedik” ifadelerini kullandı.

Melih Bulu tepkisi

Akşener kamuoyunda tartışılan Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına da karşı çıktı.

Akşener şunları kaydetti:

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap