Almanya’da, eski Suriye istihbaratçısına “insanlığa karşı suçlara yardımcı olmaktan” 4,5 yıl hapis cezası verildi

by Haber Fora

Almanya’da, Suriye istihbaratı için çalışan Eyad el Garib’i, insanlığa karşı suç işlenmesine yardımcı olmaktan hapis cezasına çarptırıldı.

Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin kararında, Şam’a bağlı istihbarat biriminde albay olarak görev yapan 44 yaşındaki Eyad el Garib’in en az 30 eylemciyi gözaltına alarak işkence yapılan hapishaneye götürdüğünün kanıtlandığı belirtildi.

Hâkim Anne Kerber, “Sanık, işkence ve bireyin özgürlüğünü elinden alma biçiminde insanlığa karşı suçlara yardım ve yataklık ettiği için 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı” dedi.

Esad rejimi üyelerine karşı dünyadaki ilk cezai takibat

Suriye istihbaratı için çalışan sanık Enver Raslan’ın yargılanmasına ise devam edilecek.

Raslan’ın 2014’te, Garib’in de 2018’de Almanya’ya geldikleri tespit edilmiş ve her ikisi de 2019’da Berlin’de yakalanmıştı.

İddianameye göre, 57 yaşındaki Raslan, 2011 ve 2012’de insanlığa karşı suç işlemenin yanı sıra tecavüz ve 58 cinayetle suçlanıyor.

Federal Başsavcılık, davayı, “insanlığa karşı suçlar için Esad rejimi üyelerine karşı dünyadaki ilk cezai takibat” olarak nitelendiriyor.

Söz konusu davanın, gelecekte Suriye İç Savaşı’nda insanlık suçu işleyenlerin nasıl sorumlu tutulacağı konusunda emsal oluşturabileceği düşünülüyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap