Almanya’da Kovid-19 tedbirleri 7 Mart’ta kadar uzatıldı

by Haber Fora
Almanya'da Kovid-19 tedbirleri 7 Mart'ta kadar uzatıldı

Aşı işbirliği

Teva Pharmaceutical Industries Ltd., Merck & Co. ve Panacea Biotec Ltd. rakip ilaç üreticileri ile hali hazırda kullanım onayı almış Kovid-19 aşılarının üretimi için işbirliği yapabileceklerini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı bir kurul, AstraZeneca Plc’nin ürettiği koronavirüs aşısını 18 yaş üzeri tüm yetişkinler için tavsiye etti. Öncesinde bazı Avrupa Birliği üyeleri, yetersiz deney sonuçlarını gerekçe göstererek, söz konusu aşının ileri yaştakilere uygulanmaması görüşünü savunmuştu. Meksika Çinli CanSino ve Sinovac’ın ürettiği aşılar için acil kullanım onayı verdi. Malezya’da ülkenin vatandaşı olmayanlar da ücretsiz aşı programına dahil edildi. ABD’de toplam vaka sayısı aralıksız üçüncü gününde 100 binin altında açıklandı. Bu da 2 Kasım haftasından bu yana ilk kez görülen bir durum. ABD Hastalıkların
Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi, ülke vatandaşlarına tıbbi maske üzerine kumaş maske takmaları tavsiyesinde bulundu.

İlave 50 milyon doz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin yaklaşık 15 milyon doz aşıyı temin ettiğini ve toplamda 100 milyon dozdan fazla aşı için anlaşmalarını tamamladığını bildirdi. Türkiye ilk aşamada Çinli Sinovac şirketinden 50 milyon doz tedarik etmek için anlaşmıştı. Koronavinüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Koca, salı ve çarşamba günü yeni aşı sevkiyatlarının Türkiye’ye ulaştığı ve bu ay içinde 500 bin-800 bin arası BioNTech aşısı geleceği bilgisini verdi.

Koca, BioNTech aşısı için “Mart sonunda 4,5-5 milyona tamamlanmış olacak” dedi ve “Bize, mart veya nisan ayına kadar aşıyı verebilecek her firmadan alma çabası içinde olduğumuzu vatandaşımız bilmiş olsun” diye ekledi. “Şubat sonuna doğru öğretmenlerimiz için de, özellikle eğitim başlanacak olan sınıflar için söylüyorum, aşılama takvimi başlamış olacak” diyen Koca, bugünden itibaren 70 yaş üzeri ve cuma gününden itibaren 65 yaş üzeri vatandaşların aşı olmak için sisteme tanımlanacağını söyledi.

Mutasyonların varlığının, kısıtlamalarla ilgili takvimi etkilediğini belirten Sağlık Bakanı, şu ana kadar Türkiye’de 263 İngiltere, 23 Güney Afrika varyantı, 106 kökeni belli olmayan varyant tespit edildiğini anlattı.

Bu arada son 24 saatte 135 bin 867 Kovid-19 testi yapıldı, 8 bin 642 kişinin testi pozitif çıktı, 95 kişi yaşamını yitirdi. Şu ana kadar Türkiye’de 2,8 milyon kişi aşılandı.

Almanya’da Kovid-19 tedbirleri 7 Mart’ta kadar uzatıldı

Almanya’da yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında 14 Şubat’a kadar geçerli olan tedbirler, 7 Mart’a kadar uzatıldı.

Almanya Başbakanı Merkel, eyalet başbakanlarıyla video konferans yoluyla yaptığı toplantıda, salgındaki son durumu değerlendirdi.

Merkel, Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder ve Berlin Eyaleti Başbakanı Michael Müller ile Başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, şimdiye kadar alınan tedbirler sonucunda son 16 günde yeni vaka sayılarının ciddi oranda azaldığını bildirdi.

Kovid-19 tedbirlerinin 7 Mart’a kadar uzatıldığını duyuran Alman Şansölye, “İniş çıkışların olduğu bir dalgaya girmemek için her şeyi yapmamız lazım. Gevşetmelerin dikkatli bir şekilde olması gerekir.” dedi.

Merkel, yoğun bakımlardaki doluluk oranının azaldığına ve tedbirlerin etkisini gösterdiğine işaret ederek, bu gelişmelerden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Alman Şansölye, halka söz konusu tedbirlere uyarak katkı sağladıkları için teşekkürlerini iletti.

– “Mart ortasına kadarki dönem önemli”

Kovid-19’un mutasyona uğrayan varyantlarına işaret eden Merkel, bu virüslerle ilgili raporun kendilerine sunulduğunu anlattı.

Alman Başbakan, söz konusu mutasyonların bir realite olduğunu bildiklerini, bunların daha fazla yayılacağını belirterek, “Buradaki soru, bunların ne kadar yayılacağıdır.” dedi.

Mutasyona uğrayan virüsler nedeniyle yeni vaka sayılarının artabileceğine dikkati çeken Merkel, “Salgındaki üçüncü dalgayla mücadele etmemiz lazım.” ifadesini kullandı.

Bunu da yeni vaka sayılarının düşürmekle, sağlık dairelerinin bulaş zincirini takip etmesiyle yapılabileceğini vurgulayan Merkel, bundan dolayı mart ortasına kadarki dönemin önemli olduğunu kaydetti.

– Berberler ve kuaförler 1 Mart’ta açılacak

Şansölye Merkel, kendisinin okulların 1 Mart’ta açılmasından yana olduğunu ancak federal bir sistemi bulunan Almanya’da bu konunun eyaletlerin yetkisinde olduğuna dikkati çekerek, okulların ve kreşlerin açılmasına ilişkin kararın eyalet yönetimlerinin vereceğini yineledi.

Berberlerin ve kuaförlerin ise 1 Mart’ta açılacağını bildiren Merkel, bu tarihe kadar son 7 günde 100 bin kişide yeni vaka sayısının 50 civarına düşmesini beklediklerini söyledi.

İşverenlere, çalışanlara evden çalışma olanağı sağlamalarına ilişkin çağrının devam ettiğini vurgulayan Başbakan Merkel, bir sonraki gevşetme adımlarının son 7 günde 100 bin kişide yeni vaka sayısının 35’in altında olması durumunda atılacağının altını çizdi.

– Marta kadar geçerli olacak kısıtlamalar

Özel buluşmalarda hane halkı dışarıdan en fazla 1 kişiyle bir araya gelebilecek. Bu bağlamda Başbakan Merkel ve eyalet başbakanları, tüm temasların en aza indirilmesi ve iç mekanlarda bir araya gelinmesinin önlenmesi çağrısında bulundu.

Toplu taşıma araçlarında ve mağazalarda FFP2, KN95/N95 veya cerrahi maske takılması zorunlu olacak.

Yaşlı bakımevlerinde özel koruma önlemleri alınacak. Burada yaşlılarla temasta olan personel, FFP2 maskeleri takacak. Girişte herkese hızlı Kovid-19 testi uygulanacak.

Cerrahi maske takılması, 1,5 metre mesafe kuralına uyulması ve ilahiler söylenmemesi şartıyla ibadethanelerde bir araya gelinmesine izin verilecek. 10’dan fazla kişiyle toplanılmasının planlandığı durumlarda bunun 2 gün önce belediyeye bildirilmesi gerekecek.​​​​​​​

Risk bölgelerinden Almanya’ya giriş yapanlar için “2 test stratejisi” uygulanacak.

Temel ihtiyaçların satıldığı iş yerleri dışında tüm mağazalar kapalı tutulacak. Benzin istasyonları, oto tamircileri, eczaneler, gözlükçüler, bankalar gibi iş yerleri açık kalacak.

Güzellik merkezleri, masaj salonları, yüzme havuzları, sinemalar, tiyatrolar, eğlence yerleri tamamen kapatılacak.

Kapatılan bar ve restoranlar gibi işletmeler paket servisi yapabilecek.

Vaka sayılarının yüksek olduğu bölgelerde, yerel yönetimler ek önlemler alabilecek.

Meksika, Çin ilaç şirketi CanSino’nun geliştirdiği Kovid-19 aşısının acil kullanımını onayladı

Meksika, Çin ilaç şirketi CanSino’nun geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının ülkede acil kullanımına onay verdi.

Sağlık Risklerine Karşı Koruma Federal Komisyonuna (COFEPRIS), CanSino tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının acil kullanımı için yetki verildi.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “CanSino aşısının acil kullanımı için COFEPRIS’ten gerekli yetkinin alındığını bildirmekten memnuniyet duyarım.” ifadesini kullandı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap