Almanya’da salgının başından bu yana en yüksek günlük can kaybı yaşandı

by Haber Fora
Almanya'da salgının başından bu yana en yüksek günlük can kaybı yaşandı

Dünya yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından ilk kez, Çin’in, 31 Aralık 2019’da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde kaynağı bilinmeyen gizemli bir solunum yolu rahatsızlığının ortaya çıktığını Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) bildirmesiyle haberdar oldu.

Başlarda Çin ve çevresini etkileyen bölgesel salgın olarak görülen Kovid-19’un Asya sınırlarını aşıp halk sağlığını küresel çapta tehdit etmeye başlamasıyla, dünya virüsle ilgili gelişmelere kilitlendi, salgının kontrol altına alınması ve önlenmesine yönelik tedbirler, bütün ülkelerin ana gündemi haline geldi.

Latin Amerika 2020’de, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en kötü etkilenen bölgeler arasında yer alarak 500 binden fazla can kaybı ve 15 milyonu aşan vaka sayısıyla zorlu bir yılı geride bırakıyor. Brezilya’da 2020’ye Kovid-19 salgını damga vurdu. İlk vakanın tespit edildiği 26 Şubat’tan bu yana ülke, dünyada salgından en çok etkilenen 3. ülke olurken, Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde salgının merkez üssü konumuna geldi.

Almanya’da yeni tip koronavirüs salgınında son 24 saatte 1129 kişinin yaşamını yitirmesiyle salgının başından bu yana en yüksek günlük can kaybı kayıtlara geçti

Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsünden (RKI) yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte 22 bin 459 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu.

Böylelikle toplam vaka sayısı 1 milyon 687 bin 185’e yükseldi. Son 24 saatte 1129 kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı da 32 bin 107’ye çıktı. Bugün açıklanan can kaybı sayısı, “salgının başından beri kaydedilen en yüksek günlük ölüm sayısı” oldu.

Şimdiye kadar Kovid-19 kaynaklı en yüksek günlük ölüm 952 ile 16 Aralık’ta kaydedilmişti. Kovid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hasta sayısının 5 bin 649 olduğu, bunlardan 3 bin 71’nin entübe edildiği vurgulandı.

İngiltere, Oxford Üniversitesinin geliştirdiği Kovid-19 aşısının yaygın kullanımına onay verdi

İngiltere, Oxford Üniversitesinin İngiliz-İsveç ilaç firması Astra/Zenaca iş birliğinde geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının kullanımını onayladı.

BBC’de yer alan habere göre, İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), aşı adayının yaygın kullanım için güvenli olduğunu bildirdi.

Böylece Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği aşının ardından ikinci Kovid-19 aşısı tescillenmiş oldu.

MHRA, daha önce 2 Aralık’ta Biontech/Pfizer aşısının yaygın kullanımına onay vermişti. Aşı, dünyada sağlık kurumlarınca tescillenen ilk Kovid-19 aşısı olmuştu.

Yeni tip koronavirüsün İngiltere’de mutasyon geçiren ve daha hızlı yayılan türüne ABD’nin Colorado eyaletinde de rastlandığı bildirildi

Colorado sağlık yetkilileri,mutasyon geçiren ve daha hızlı yayılan virüs türüne Colorado eyaletinin Denver kentinin güneydoğusunda Elbert bölgesinde rastlandığını duyurdu.

Kovid-19’un mutasyon geçirmiş bu türüne yakalan 20’li yaşlarındaki erkek hasta ABD’de rastlanan ilk vaka oldu.

Colorado Valisi Jared Polis ise Twitter hesabından “Bugün İngiltere’de keşfedilen Kovid-19 türü B.1.1.7 virüsünün aynısına Colorado’da rastladık.” açıklamasında bulundu

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap