Altan Tan: Yeni bir partiye ihtiyaç var

by Haber Fora

Geçmişte HDP’den milletvekilliği yapan Altan Tan, yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu söyledi. Tan, kendisinin bir parti kurma çalışması içerisinde olmadığını da belirtirken “Gelecek ne getirir onu bilemeyiz” dedi.

Rûdaw TV’ye konuşan Altan Tan, HDP’ye alternatif bir parti kurulacağı yönündeki iddialar hakkında değerlendirmelerde bulundu.  

“Demokratik mücadele ile silahlı mücadele birlikte yürümez”

Tan, “HDP’nin bugün veya bundan sonra nasıl karar alacağını ben bilemem, bu onların bileceği bir şey ama açık olan bir şey var o da demokratik mücadele ile silahlı mücadelenin birlikte yürümesinin mümkün olmadığı gerçeğidir. Dolayısıyla Kürt siyasetçilerimiz bir tercih yapmalıdır, bu ya demokratik yolar ya da silah olmalıdır. Bu konuda tercihlerini bugüne kadar açıkça ortaya koymadılar” ifadelerini kullandı.

“Barış söylemi güzeldir ama içi boştur”

“HDP sürekli aynı şeyi tartışıyor ve bu patinajdan kurtulamıyor” görüşünü savunan Tan, şöyle konuştu:

“Kürt siyasi hareketi Türk solunun eline düşmüş”

Tan, “HDP’ye alternatif bir parti kurulacağı yönünde iddialar var. Sizin de adınız geçiyor. Ayhan Bilgen ve diğer bazı isimlerle yeni bir parti kurma gibi bir çalışmanız var mı?” sorusunu da şöyle yanıtlandırdı:

“Bir kısım Kürt ile Türk, hükümete destek veren parti kurmak istiyor”

Altan, böyle bir parti için çalışıp çalışmadığına yönelik soruya “Şimdi bir çok kişi bu belirttiğim iki husus temelinde yeni bir parti kurulmasını istiyor ama o da hilesiz olmalıdır. Şimdi mesele bir kısım Kürt ile bir kısım Türk, hükümete destek veren yeni bir parti kurmak istiyor. Yani muhalefet yapmasınlar, AK Parti’ye destek versinler. Her şeyden önce bu partilerin programına bakmak lazım. Kürt sorununun çözümü için ne öngörülüyor. Günü birlik yaklaşımlarla olmaz. Bu nedenle program, istikrar ve hilesizlik lazım” diyerek cevapladı.

“Gelecek ne getirir bilemeyiz”

 “Şu anda, bu saatte yeni bir parti kurma gibi bir çalışmam yok” diyen Tan, “Çünkü kadro, program ve destek gerekiyor. Ama gelecek ne getirir onu bilemeyiz. Şu anda böyle bir kararım yok ama bir ihtiyaç var” diye konuştu.

Rûdaw, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap