“Altın kızlar”ın kaptanı Duygu Doğan: Avrupa şampiyonalarında finale kalamazken şimdi altın madalya kazanmamız gerçekten gurur verici

by Haber Fora

Türkiye, son yılların en dikkat çeken olimpik braşlarından jimnastikte altın çağını yaşıyor. 

2019’da Nazlı Savranbaşı, İbrahim Çolak, Ahmet Önder ve Ferhat Arıcan’ın tarih yazdığı jimnastikte tüm Türkiye bu kez Duygu Doğan, Azra Akıncı, Peri Berker, Nil Karabina ve Eda Asar’dan oluşan “Altın kızlar”ı konuşuyor. 

Türkiye Kadın Ritmik Jimnastik Grup Milli Takımı, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen Avrupa Ritmik Jimnastik Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak tarihe geçti.

 

Duygu Doğan’ın kaptanlığındaki Kadın Ritmik Jimnastik Grup Milli Takımı, Türkiye’nin bu kategoride ilk şampiyonluğuna ulaşmasını sağladı.

Türkiye’nin en deneyimli jimnastikçilerinden biri olan ve aynı zamanda Kadın Ritmik Jimnastik Grup Milli Takımı’nın kaptanlığını yapan Doğan, kariyerini, Avrupa şampiyonasını ve bundan sonraki hedeflerini Haber Fora’ye anlattı.

Doğan, iki çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak 2000 yılında Ankara’da doğdu.

 

Sporcu kimliğinin yanı sıra Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 3. sınıfta okuyarak eğitim hayatını sürdüren Doğan jimnastikle tanışma hikayesini anlattı. 

“Aslında annemin hayaliymiş jimnastikçi olmak” diyen Doğan, annesi yapamayınca 5 yaşında bayrağı devralmış: “5 yaşında başlattılar ama çok uzun sürmedi ve ara verdim. 3 yıllık aranın ardından 8 yaşında ilkokul öğretmenimin teşvikiyle tekrar başladım ve yoluma devam ettim.”

Oldukça yoğun ve zor antrenmanlara sahip olan jimnastikte başarı hedefiyle yola çıkan Doğan, spora başladığı dönem yaşadığı zorlukları şöyle anlattı:

 

“Klasik ritüelimizi gerçekleştirdik ve uğurlu geldi”

24 Kasım’da Mersin’deki son hazırlık kampında çalışmalarını tamamlayan ve ardından Avrupa Şampiyonası için takımıyla birlikte Ukrayna’nın yolunu tutan milli sporcu, zorlu turnuvanın finalinde yaşadıklarını ve takım olarak klasik haline getirdikleri ritüeli şöyle aktardı:

Kiev’deki finalde Doğan ve arkadaşları, “üç çember+iki labut” aletiyle altın madalya kazanarak şampiyona tarihinde bir ilke imza attı ve organizasyonda Türkiye’ye ilk altın madalyasını getirdi.

Duygu Doğan, Türk ve dünya tarihine geçmenin nasıl bir his olduğunu şu sözlerle dile getirdi:

 

2012’de Göksu Üçtaş Şanlı, 2016’da Tutya Yılmaz ve Ferhat Arıcan’la Türkiye’yi uluslararası arenada temsil etme şansı yakalayan ve şu an Türkiye’nin en tecrübeli isimlerden biri olan Duygu Doğan, Türk jimnastiğinin son yıllardaki başarısını ve gelecekteki hedefleri ile ilgili şunları kaydetti:

Turnuvalarda ve hazırlık süreçlerinde devlet desteği aldıklarını söyleyen Doğan, şu ifadeleri kullandı:

 

Jimnastikte emeklilik kararı alma yaşının oldukça düşük olduğundan dert yanan milli sporcu, bu durumun değişmesi için çağrıda bulunuyor:

Avrupa şampiyonu Doğan’ın gençlere de önerileri var.

Ağaç yaşken eğilir misali küçük yaşta spora başlasınlar ve devam etsinler” tavsiyesinde bulunan Duygu Doğan, gençlere şöyle seslendi:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap