Amazon’un inkar ettiği tuvalet skandalından haberdar olduğu ortaya çıktı

by Haber Fora

İşçilerin çalışma koşullarına ilişkin eleştiri oklarının hedefi haline gelen Amazon, çalışanlarının idrarını şişelere yapmak zorunda kaldığı haberlerini 25 Mart’ta yalanlamıştı. Ancak sızan bir e-posta, şirketin bu sorundan bir süredir haberdar olduğunu gösterdi.

ABD’de Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Mark Pocan, Amazon işçilerinin idrarını şişelere yapmak zorunda kaldığını belirtirken, şirket bu iddiayı resmi Twitter hesabından verdiği cevapla inkar etmişti.

Ancak Amazon çalışanlarının paylaştığı belge, Mayıs 2020’de gönderilen bir e-postayla işçilerin, çalışırken idrarını şişelere yapma ve torbalara dışkılama konusunda uyarıldığını gösterdi.

Bir bölge müdürü tarafından gönderilen e-postada şu ifadeler yer aldı:

E-postada torbaların içinde bırakılan kullanılmış maske, eldiven ve idrar şişeleri gibi “sağlıksız çöpte” artış tespit edildiği de belirtildi.

Eski bir Amazon çalışanı olan Halei Marie Brown, “Sürücüler bunu yapmaya dolaylı olarak zorlanıyor. Aksi takdirde teslim edilmemiş paket sayısı artıyor ve bu yüzden işlerimizi kaybediyoruz” ifadelerini kullandı.

11 Mart’ta The Guardian’a konuşan bazı işçiler, teslimat oranlarını tutturamama korkusuyla su şişelerine işediklerini söylemişti.

Haber Fora, The Guardian, The Intercept

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap