Amazon’un patronu Jeff Bezos, Bernie Sanders’ın davetini reddetmiş

by Haber Fora

ABD’li senatör Bernie Sanders’ın Amazon’un sahibi Jeff Bezos’u Senato’da gelir eşitsizliğiyle ilgili yapılacak bir oturuma davet ettiği ancak muhatabının bu çağrıyı geri çevirdiği ortaya çıktı.

Sanders’ın, başkanlık ettiği Senato Bütçe Komitesi’nde 17 Mart’ta yapılması öngörülen oturumda yer alması için ünlü iş insanını ifadeye çağırdığını aktaran CNBC, bu bilginin Amazon tarafından da doğruladığını belirtti.

ABD’li e-ticaret devi, koronavirüs pandemisi nedeniyle doruk noktasına çıkan satışlar sayesinde bu süreçte en çok kâr eden şirketlerden biri olmuştu.

Firmanın sahibi Bezos ise aralarında Sanders’ın da olduğu bir grup parlamenter tarafından, salgın sırasında işçilerin içinde bulunduğu çetin çalışma koşulları nedeniyle eleştirilmiş; firmanın hastalığa yakalanma riski yüksek işçiler için tehlike ödeneğini kesmesi de büyük tepki çekmişti.

Sanders söz konusu davetle ilgili paylaştığı tweet’te şu ifadeleri kullandı:

Amerikalı senatör ayrıca, Amazon’un Alabama eyaletinin Bessemer kentindeki tesisinde çalışan işçilerin sendikalaşma çabalarına destek verdi.

Amazon’u sıklıkla eleştiren isimler arasında yer alan Sanders, şirketin üst düzey yöneticileriyle, sipariş paketlerini hazırlayan ve bu ürünleri müşterilerin kapısına kadar teslim eden çalışanlar arasındaki ücret eşitsizliğini mercek altına almıştı.

Firma, Sanders’ın yanı sıra diğer işçi hakları savunucularından gelen eleştirilerin ardından 2018’de asgari ücreti saati 15 dolara (yaklaşık 113 TL) çıkaracaklarını duyurmuştu.

Son gelişmenin ardından bir Amazon sözcüsü CNBC’ye yaptığı açıklamada, şirketin, bir süredir federal asgari ücreti yükseltme çabalarında bulunan Sanders’ın girişimlerini desteklediğini söyledi.

Sözcü, “2018’de bizim işçilerimiz için yaptığımız gibi, Senatör Sanders’ın federal asgari ücreti saati 15 dolara çıkarmak için gelir eşitsizliğini yasal düzenlemelerle azaltma çabalarını tamamen destekliyoruz” dedi.

Diğer yandan Northwest Arkansas Democrat-Gazette (NWADG) sitesi, Sanders’ın başkanlığında gerçekleştirilecek komite oturumunda Amazon işçilerinden birinin ifade vereceğini belirtti.

NWADG, 5 bin 805 işçinin çalıştığı Bessemer tesisinde işçileri yetiştiren Jennifer Bates’in komitede tanıklık yapacağını aktardı.

Forbes’un verilerine göre Bezos, 181,3 milyar dolarlık (yaklaşık 1,37 trilyon TL) servetiyle dünyanın en zenginleri listesinde birinci sırada yer alırken, onu 170,4 milyar dolarlık (yaklaşık 1,29 trilyon TL) malvarlığıyla Elon Musk izliyor.

Haber Fora, CNBC, Northwest Arkansas Democrat-Gazette, Forbes

Derleyen: Elvide Demirkol 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap